Aspir (Carthamus tinctorius L.) tohumunun süperkritik CO2 ekstraksiyonu
Supercritical fluid extraction of safflower (Carthamus tinctorius L.) seed
- Tez No: 179113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE AZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Süperkritik Akışkan Ekstraksiyonu ile yağlı tohum bitkilerinden olan aspirden yağ elde etmek için uygun çalışma koşulları araştırılmıştır. Ekstraksiyonda farklı çözücü akış hızları (1, 2, 3 mL/dk) kullanılmış olup 3 mL/dk sabit akış hızında 30 ila 60 MPa basınçlarda, 323, 333, 337 K sıcaklıklarda ve değişen ekstraksiyon sürelerinde (20, 40, 60, 70 dk) deneysel çalışmalar yapılmıştır.Genel faktöriyel dizayn ve yanıt yüzey metodu uygulanarak yapılan deneysel tasarıma göre elde edilen optimum koşullar 337 K sıcaklık, 50 MPa basınç, 3 mL/dk çözücü akış hızı ve 70 dk ekstraksiyon süresi olarak tespit edilmiştir. Bu koşullarda elde edilen yağın kuru madde bazında verimi %36,90 olarak bulunmuştur.Empirik ve büzülen çekirdek modeli olmak üzere kütle transferinin modellenmesinde iki farklı yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, suitable extraction conditions were investigated in order to obtain safflower seed oil by supercritical extraction. Different solvent flow rates (1, 2, 3 mL/min) were applied. Using 3 mL/min constant solvent flow rate, general full factorial design and response surface methods were used to optimize the extraction conditions. Pressure (30, 40, 50, 55, 60 MPa), temperature (323, 333, 337 K) and time (20, 40, 60, 70 min) were selected as extraction parameters and the optimum conditions were found as 333 K, 70 min, 50 MPa. At these conditions extraction yield was found as 36.90% on dry material base.Empirical and shrinking core models were chosen in order to model of mass transfer.