Bose-Einstein yoğuşmasında girdap yapılar
Vortex structures in Bose-Einstein condensation
  1. Tez No: 179114
  2. Yazar: SEÇİL ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde Bose-Einstein Yoğuşması'nın genel bir tanımlaması yapıldıktan sonra, yoğuşmadaki atomlar arası etkileşimler incelenmiş ve Yoğuşmuş Durum Teorisi, Gross-Pitaevski denklemi, tuzaklanmış yoğuşmanın taban durumu, varyasyonel hesaplama, Thomas-Fermi yaklaşımı, bulut yüzeyinin yapısı ele alınmıştır. Yoğuşmuş Durum Teorisi'nden hareketle yoğuşmanın dinamiği incelenmiş ve temel dönüşüm eşitliklerinden yararlanarak Bose gazının makroskobik özellikleri uniform gazdaki uyarılmalar, tuzaktaki gaza ait uyarılmalar, sıfır olmayan sıcaklık limiti kapsamında araştırılmıştır. Tüm bu bilgiler kullanılarak da dönen yoğuşmada oluşan girdap yapılar, potansiyel akış ve kuantize döngü, tek girdap yapısı, dönen yoğuşmaların denge durumu, girdap hareketi, rotasyon altında zayıf etkileşen Bose Gazı'nın itici etkileşimleri ve çekici etkileşimleri farklı durumlar için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after the general definition of Bose-Einstein Condensation, interactions between atoms are investigated and theory of condensed state, Gross-Pitaevski equation, ground state for trapped condensate, variational calculation, Thomas-Fermi approximation and surface structure of clouds are discussed. Making the use of theory of condensed state, dynamics of the condensate is investigated and microscopic properties of Bose gases, excitations in a uniform gas, excitations in a trapped gas, excitations in a trapped gas in the limit of non-zero temperature are determined. Vortex structures in a rotating condensate, pottential flow and quantized circulation, structure of a single vortex, equilibrium of a rotating condensates, vortex motion, repulsive and attractive interactions of the weakly-interacting Bose gas under rotation are investigated with the help of the information which is given above.