Tek piston motorlu pervaneli eğitim uçaklarında ağırlık ve motor gücünün yakıt tüketimi ve işletme giderlerine etkisi
Effect of airplane weight and engine power on fuel consumption and operation costs of single piston engine propeller training airplanes
- Tez No: 179117
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde gerçek uçuş eğitiminde kullanılan farklı performanslara sahip tek piston motorlu pervaneli uçaklar incelenmiş olup, gerçek uçuş eğitimi şartlarında uçak motor gücü ve ağırlığının yakıt tüketimine ve işletme giderlerine etkisi analiz edilmiştir. Uçuş eğitimi için sivil havacılık talimatlarından gerekli olan şartlar belirlenmiş, bu talimatları karşılayacak şekilde yapılan uçuş eğitiminin uçuş profili çıkarılmış ve uçuş incelenmek üzere safhalara ayrılmıştır. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulunda uçuş eğitiminde kullanılan uçaklardan gerçek uçuş eğitimi şartlarında safhalara göre yakıt ve süre verileri alınarak bu veriler analiz edilmiş, gerçek uçuş şartları için uçak ağırlığına, motor gücüne bağlı yakıt tüketim formülleri çıkarılmıştır. Bu formüller kullanılarak üretilmiş olan diğer uçakların yakıt tüketim değerleri ve değişken direkt işletme giderleri bulunmuş, bu giderlerin uçak ağırlık ve motor gücüne bağlı değişimi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, single piston engine propeller airplanes having different performances used at the real training flight were examined carefully and how fuel consumption of the airplane weight and engine power effected at the real flight training conditions were analyzed. Conditions being necessary from civil aviation instructions for the flight training were determined. The flight profile was formed for a flight training including these instructions and the flight was separated phases on condition of examining. These data were analyzed by taking fuel and time data according to phases at the real flight training conditions from airplanes used at the flight training at the Anadolu University School of Civil Aviation and fuel consumption formulas were formed dependent on the airplane weight, engine power for the real flight conditions. Effect of airplane weight and engine power on fuel consumption and operation costs of other manufactured airplanes were analyzed using these formulas.