Türkiye'de yayılış gösteren ve usnik asit içeren Xanthoparmelia (Vain.) hale (Ascomycotina, Parmeliaceae) türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Ecological and taxonomical features of lichen species of Xanthoparmelia (Vain.) hale (Ascomycotina, Parmeliaceae) distributed in Turkey containing usnic acid
- Tez No: 179118
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren ve usnik asit içeren Xanthoparmelia türlerinin taksonomik özelliklerinin incelenmesi, içerdikleri majör liken bileşiklerinin ayrılması ve bir tür tayin anahtarı oluşturulması planlanmıştır. Böylece“Türkiye Liken Florası”nın yazımı aşamalarından ikincisi olan revizyon çalışmalarına başlanmış olunacaktır.Araştırma materyali olarak Türkiye'nin çeşitli illerindeki 158 lokaliteden toplanmış olan 673 liken örneği incelenerek, usnik asit içeren 9 Xanthoparmelia türünün Türkiye'de yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bulunan Xanthoparmelia verrucigera (Nyl.) Hale Türkiye için yeni kayıttır. Bu taksonların deskripsiyonları, morfolojik, anatomik, ekolojik özellikleri ve Türkiye ve Dünya'daki yayılış alanları verilmiştir.Ayrıca liken örneklerinin kimyasal özellikleri TLC ve HPTLC yöntemleriyle incelenerek içerdikleri liken asitleri tespit edilmiş, majör liken asitlerinin miktar tayinleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the taxonomic and ecological features of Xanthoparmelia species containing usnic acid, as well as to identify their lichen acid composition and their distribution in Turkey and to design a key to these lichen species. Consequently, revision studies being the second stage of writing“Lichen Flora of Turkey”will be initiated.673 lichen specimens collected from 158 localities in several provinces of Turkey have been examined and 9 lichen species containing usnic acid was found to distribute in Turkey. Of these lichen species, Xanthoparmelia verrucigera (Nyl.) Hale is new record for Turkey. In this study the descriptions of these species, their morphological, anatomical, ecological features and their distributions in Turkey and in the world were also given.In addition, the chemical features of lichen species including the lichen acid composition and major lichen acid quantity measurements were carried out by TLC and HPTLC methods.