Narlıca altın yatağı bilgisayar destekli tasarım ve planlaması
Computer aided design and planning of Narlıca gold deposit
- Tez No: 179116
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAMET G. ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Ovacık Altın Madeni'nin 3,5 km kuzey doğusunda keşfedilen Narlıca altın yatağının bilgisayar destekli tasarım ve planlaması yapılmıştır. Narlıca altın madeni 2005 yılında tamamen keşfedildiğinde işletilebilir halde 12.648 ons altın rezervine sahiptir. Bu rezervin tamamı 3,5 gr/ton altın tenörünün üstündedir. Ayrıca söz konusu maden yatağında 3,5gr/ton altın tenörünün altında 8.970 ton altın bulunmaktadır. Bu çalışmada bilgisayar destekli madencilik yazılımlarının başında gelen Datamine programı kullanarak cevher yatağının bir blok modeli oluşturulmuş ve bu blok model üzerinden rezerv hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen rezerv sonuçları ve oluşturulan blok model doğrultusunda bir maden yatağının üretim yönteminin nasıl seçileceği üzerinde durulmuş ve seçim kriterleri değerlendirilerek yeraltı üretim yöntemi belirlenmiştir. Değerlendirme sonucu cevher dolgulu ambarlı kazı yöntemi ile üretimin yapılması kararlaştırılmıştır. Cevher dolgulu ambarlı kazı yöntemi ile madenin üretim planlaması yapılmış ve yeraltı madeninin tasarımı Datamine programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Cevher yatağının eğimi 800 ? 900 arasında ve ortalama kalınlığı 3 metredir. Cevherin 3 ana katta üretilmesi ve katlar arasının 40 metre olması planlanmıştır. Altın cevherinin maden yatağından üretilmesi delme ? patlatma tekniği ile gerçekleştirilecektir. Üretilen cevher 8 m2 kesitli galeriler ve 270 eğimli desandriler ile yeryüzüne taşınacaktır. Yeryüzüne taşınan cevher buradan kamyonlar vasıtasıyla 3,5 km mesafede bulunan Ovacık cevher hazırlama tesisine nakledilecektir. Cevher tavanında bırakılacak emniyet topukları PHASE sonlu elemanlar programı kullanılarak 4 metre olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, The computer aided design and planning of Narlica gold deposit, located 3.5 km North-East of Ovacik Gold Mine, was carried out. The Narlica gold deposit contains 12.648 ounce gold. All of this reserve contains over 3.5 g/ton gold. Also deposit has 8.970 tonnes gold reserve which has lower grade than 3.5 g/ton gold. Detailed exploration of deposit was completed in 2005. Using Datamine a block model was constructed and reserve of deposit was calculated. After completing the reserve calculations, and block model of deposit, it was decided to exploit the mine by an underground mining method. Several methods were discussed and finally, it was decided to apply shrinkage stopping method. Again using Datamine program underground mine design study in detail was carried out. Slope angle of the deposit is between 80 ? 90 degrees and has an average 3 meters thickness. It is planned that gold deposit is mined in 3 main production levels and the distance between the main production levels is 40 meters. Production will be carried out as conventional drill and blast method. Produced gold ore will be transported to the surface via 8 m2 haulage tunnels and 270 sloped tunnels. After that the ore will be transported to the Ovacık ore processing facilities with trucks. Safety pillars which will be left between the levels are designed 4 meters by using PHASE finite element program.