Otto motorlarında piston konstrüksiyonunun egzos emisyonlarına etkilerinin araştırılması
- Tez No: 67813
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Motorlu taşıtlar tarafından üretilen kirletici maddelerin büyük bir çoğunluğunu egzos gazlan içerisindeki yanmamış hidrokarbonlar oluşturur. Motor yanma odası ana yanma odası dışında birçok küçük hacimlerden oluşmuştur ve bu hacimler dar kanallarla ana yanma odasına bağlantılı durumdadırlar. Motorun çalışması esnasında silindir iç basıncına bağlı olarak, küçük hacimlere doğru veya bu hacimlerden ana yanma odasına doğru gaz akışları meydana gelir. Bu hacimlerin en büyüğü piston birinci kompresyon segmanı ve silindir cidarı arasında oluşur. Bu üst segman hacmi olarak adlandırılır. Yanmamış hidrokarbonlar, yanma odasının çeşitli bölümlerinde Yüzey/Hacim oranının büyük olması nedeniyle ısı kayıplarının buradaki karışımın tutuşmasını engelleyecek kadar büyük olması ve yanma odasının soğuk cidarlarına olan ısı kayıpları nedeniyle buraya ulaşan alevin anında sönmesiyle oluşmaktadır. Piston ile silindir arasında bulunan üst segman hacminin yanmamış hidrokarbon konsantrasyonuna etkisi büyüktür. Bu çalışmada, üst yüzeyleri yeniden şekillendirilen 4 adet piston kullanılarak, yanmamış hidrokarbon konsantrasyonuna ve motor performansına etkileri araştırılmıştır. Yeniden şekillendirilen her piston için sıkıştırma oram sabit tutulmuş ve Yüzey/Hacim oranları değiştirilerek, Yüzey/Hacim oranının yanmamış hidrokarbon konsantrasyonuna etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Deneyler tek silindirli bir içten yanmalı motor üzerinde yapılmış ve yapılan deneyler sonucunda, yüksek devir sayılarında yanmamış hidrokarbon konsantrasyonunda bir azalma gözlenmiştir. Ayrıca bunun sonucu olarak motor perforans değerlerinde bir artış gözlemlenmiştir. Bu da gösteriyorki, üst segman hacminin Yüzey/Hacim oranları azaldıkça yanmamış hidrokarbon konsantrasyonuda azalmaktadır. Bunun nedeni, Yüzey/Hacim oranı düştükçe gazdan silindire doğru olan ısı transferinin azalmasıdır. Bunun sonucunda, küçük hacimlere gelen alev cephesi sönmeden yanmanın büyük bir kısmı tamamlanmaktadır. Anlaşılacağı gibi üst segman hacminin uygun şekilde dizayn edilmesi halinde motor kaynaklı çevre kirliliği önemli ölçüde azaltılabilir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most of the air pollutants which are produced by motor vehicle, are due to unburned HC in exhaust gas: The engine combustion chamber is consist of main combustion chamber and many separated small volumes and this small volumes are connected by narrow channels to main combustion chamber. During engine running period, the gas flow from small volumes to main combustion chamber or from main combustion chamber to small volumes are occurred related to the inert cylinder pressure. The biggest volumes are happened between the first compression piston ring and cylinder wall. This is called top piston ring volume. Unburned hydrocarbons form since, in some parts of the combustion chamber the surface/volume ratio is big enough to cause enough heat losses that can even stop the burning of the mixture and because of the heat losses to the cold cylinder walls of the combustion chamber the flame that reaches here burnout in a while. The top piston ring volume between piston and cylinder effects HC concentration. In this project, using new four pistons that the top of surfaces are reformed the effects on the unburned HC concentration and the engine performance are researched. The compression ratio for reformed pistons is constant and the surface/volume ratio is variable during experiment and changing the surface/volume ratio, the HC concentration is observed. The experiment are performed on single cylinder internal combustion engine and the result of experiment; the HC concentration are reduced at the high speed of engine. Therefore, engine performance values are rised. This is indicated that the reduce of the surface/volume ratio leads to reduce the unburned HC concentration. Because, the lower the surface/volume ratio the lower the heat transfer through cylinder. Therefore; before the flame front is arrived to the small volumes, the essential part of burning is completed. If the top ring volume is designed properly, the air pollution due to exhaust gas can be reduced significantly. IV