Matkaplarda talaş kaldırma esnasında oluşan sıcaklık değişiminin araştırılması
Investigating of temperature changes during chip removing in drilling
- Tez No: 179121
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Matkapla işleme talaşlı imalatın en önemli kısımlarından birini oluşturur. Söz konusu işlemede dikkat edilen en önemli etkenlerden biri de matkabın kullanım ömrüdür. Bu kulanım ömrüne etki eden en önemli faktörlerin başında ise matkapta oluşan sıcaklık gelmektedir. Kesici takıma etki eden parametreler üretim kalitesi ve takım ömrü açısından önemli olduğundan kesme parametrelerinin dikkate alınması önemli bir durumdur. Bu çalışmada, kuru kesme şartlarında matkap sıcaklığının matkap ucundan başlayarak kesici kısmın bitimine kadar olan bölgede nasıl bir değişime uğradığı deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma esnasında kesici takım olarak, çap 10 mm ve 14 mm HSS matkaplar kullanılmıştır. İş parçası olarak, AISI 1040 Çelik ve AL 6063 Alüminyum malzemeleri kullanılmıştır. İş parçası 36 mm yüksekliğinde, 40 mm çap ölçülerindedir. Bu iş parçasının, her iki tarafına 4'er delik olmak üzere toplam 8 delik delinmiş ve herbir delikten termokupllar yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drilling is one of the most important phases of metal cutting. In the said process one of the most important and notable things is physical life. The cutting parameters which affect the cutting tool are due to importance of the product quality and tool life, should be considered. In this study, the temperature changes are investigated from the bit drill to the end of cutting edge in dry cutting conditions. During experimental study HSS 10 mm diameter and 14mm diameter cutting tools are used. AISI 1040 Steel and Al6063 materials are used. Workpieces height is 36mm, diameter is 40, and there are 8 holes on both sides of cylindirical material. Data is captured using standard thermocouples.