Genistein'in meme kanseri hücreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of Genistein on breast cancer cells
- Tez No: 179122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MURATHAN ERİŞTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Antioksidan ve antiproliferatif etkileri bilinen isoflavonlar, potansiyel antitümör ajanlar olarak görülmektedir, ancak moleküler etki mekanizmaları henüz tam olarak anlasılamamıstır. Son çalısmalar, isoflavon genistein'in, degisik hücresel olaylarda görevli birçok genin ekspresyonu üzerinde düzenleyici etkisi oldugunu göstermistir. nsülin-benzeri büyüme faktörü reseptörü 1 (IGF-1R), transmembran bir tirozin kinazdır ve proliferatif, antiapoptotik-etkili IGF sisteminde rol alır. Ligandı (IGF-I ve II) ile uyarılmasını takiben aktif hale gelen IGF-1R, hücre içindeki belli proteinleri fosforlayarak, hücre proliferasyonunu uyarıcı ve apoptozu engelleyici belirli sinyal yollarını uyarır. IGF-1R düzeyinin normal hücrelerde degisik hücresel faktörlerce düzenli bir sekilde kontrol edilmesine ragmen, tümör hücrelerinde yükseldigi bilinmektedir. IGF-1R ekspresyonunun genistein-etkili inhibisyonunun prostat kanser hücre hatlarında gösterilmesi, belki de, isoflavonların kanser hücreleri üzerindeki yeni bir etki mekanizmasını olusturmaktadır. Bu çalısmada, genistein'in MCF-7 ve T47-D meme kanseri hücre proliferasyonuna doz- ve zaman-bagımlı etkisi tripan mavisi ve MTS testleri ile analiz edilmis ve çesitli sinyal ileti yollarının bu etkide rolleri arastırılmıstır. Düsük genistein konsantrasyonlarının, ilk 48 saatlik evrede hücre proliferasyonunu uyardıgı, buna karsın yüksek konsantrasyonlarda zaman-bagımlı negatif etkisinin oldugu gözlenmistir. PI3K ve MAPK sinyal ileti yollarının inhibisyonunun, düsük konsantrasyonlarda genistein-uyarılı hücre proliferasyonunu modüle ettigi gözlenmistir. Ayrıca, genistein'in IGF-1R'nün ekspresyonuna potansiyel engelleyici etkisi ve bu etkide belirli sinyal yollarının rolleri, MCF-7 hücrelerinde, RT-PCR yöntemiyle incelenmistir. IGF-1R mRNA düzeyinin genistein uygulamasıyla azaldıgı ve bu negatif etkinin, MAPK inhibitörü PD98059 varlıgında bastırıldıgı gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Isoflavones, known to possess antioxidant and antiproliferative properties, have been shown to become potential antitumor agents. However, the mode of action of these compounds has not been clearly understood. Recent studies have shown that genistein, an isoflavone, had regulatory effects on the expression of a number of genes involved in various cellular events. Insulin-like growth factor-1 receptor (IGF-1R) is a membrane-bound tyrosine kinase and part of IGF system that was shown to have proliferative and antiapoptotic activities. Upon activation by its ligand (IGF-I ve II), IGF-1R phosphorylates certain proteins within a cell, thereby inducing signalling cascades resulting in cell proliferation and the inhibition of apoptosis. Although IGFIR level is tightly regulated by the concerted action of various cellular factors in normal cells, it is known to increase in cancerous cells. Genistein-induced downregulation of IGF-1R expression has been shown in prostate cancer. This may be a new aspect of the mechanism of action of isoflavones on tumor cells. In this study, the dose- and time-dependent effect of genistein on the proliferation of the breast cancer cells MCF-7 and T47-D was analyzed by tripan blue and MTS assays. It was observed that, at the first 48 hour period, low genistein concentrations incuced cell proliferation, whereas at high concentrations, proliferation was negatively affected in a time-dependent manner. The modulation of the low genistein-induced cell proliferation by the inhibition of the PI3K and MAPK signalling pathways was also observed. The potential inhibitory effect of genistein on IGF-1R expression and the role of various signalling pathways was investigated in MCF-7 cells using RT-PCR method. It was oberved that the IGF-1R mRNA levels were reduced by genistein and this negative effect was repressed in the presence of PD98059, a MAPK inhibitor.