Bafra ilçe merkezi katı atık giderme yöntem araştırması
  1. Tez No: 17913
  2. Yazar: FİLİZ NURAN YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Bafra ilçe merkezi katı atık sorunu bir bütün olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda ilçe merkezindeki katı atıkların miktarı, bileşimi, nem, yanma kaybı ve karbon değerleri belirli periyotlarda tesbit edilmiştir. İlgili parametreler ilçede dört ayrı pilot bölge için belirlenmiş ve mevsimlere, sosyoekonomik yapıya, iklime, yerel koşullara göre farklılıklar gösterdiği gözlenmiştir.1 İçe merkezinde katı atık toplama -taşıma sistemlerinin optimizasyonu yapılmaya çalışılmıştır. Deneysel veriler yardımıyla ve ekonomik faktörlere bağlı olarak en uygun bertaraf modeli araştırılmıştır. İlçe için kontrollü deponi bertaraf modeli kabul edilmiş ve en uygun alternatif saha da belirlenerek projelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the problem of solid waste in the town center of Bafra has been studied as a whole. From this point, amount of the solid waste, its composition, moisture, loss of combustion and oarbon potentials in certain periods have been demonstrated. Relevan parameters have been determined in the four different parts of the pilot region of the town and those parameters have shown differences according to the saesons,sooio-economioal structure, climate and local conditions. Optimization of the collecting and carrying systems of the solid waste has been tried to be done. With the aid of experimental data and the most suitable refining model depending on economical factors have also been studied. For the town, sanitary landfill refining model has been accepted and the best alternative land has been determined and projected too.