Samsun ekolojik şartlarında bazı şeker mısır çeşitlerinde verim, verim öğeleri ve bazı kalite özelliklerine azotlu gübrelemenin etkisi üzerine bir araştırma
The effects of different nitrogen fertilizer levels on yield, yield components and some quality features of some sugarcorn varietes in Samsun's ecological conditions
- Tez No: 17914
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN KÖYCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Bu araştırma Samsun Ekolojik Koşullarında bazı şeker mısır çeşitlerinde değişik dozlarda azotlu, gübrelemenin verim, verim unsurları ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 19B9 yılınca yürütülmüştür. Tüm çeşitlerin ortalaması olarak dekara en yüksek yaş koçan ve kuru tane verimi 12-18 kg N uygulanan parsellerden ve ame.dor çeşitinden elde edilmiştir. Her üç çeşitte de dondurularak yapılan muhafazadan konser ve yapma yöntemine göre daha iyi sonuçlar alınmıştır. THE EFFECTS OF DIFFERENT NITROGEN FERTILIZER LEVELS ON YIELD, YIELD COMPONENTS AND SOME DUALITY FEATURES OF SOME SUGAR-CORN VARIET'ES IN SAMSUN' S ECOLOGICAL CONDITIONS. ABSTRACT This research was conducted to investigate the effects of different nitrogen fertilizer levels on yield, yield components and some quality features of some sugar - corn varieties under Samsun 's ecological conditions in 1989, The average of all varieties, the highest dry cob and grain yields were obtained from the plots, which were applied 12-18 kg /da N and from Amador variety. Better results were obtained from the freezing method than the conservating method for all the varieties (Amador, Candle and the Local variety).
Özet (Çeviri)