Geçiş serisi elementlerinin oluşturduğu bileşiklerin kırmızı-altı ve morüstü-görünür spektrumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 17912
  2. Yazar: ŞAMİL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada MCl2(L)a formülü ile verilen {M=Cu,Ni,Fe, L=pridin, 3met.il pridin (0-picolin) veya 4metil pridin ( "Y -picolin) } geçiş metali klorürlerinin pridin ve pridin türevli kompleksleri elde edildi. Bu komplekslerin kırmızı-altı ve morüstü-görünür spektrumları kaydedilerek titreşim frekansları, kipleri ve yük aktarma mekanizmaları incelendi. Spektrum- ların incelenmesi, yapıların polimerik oktahedral yapıda olduğunu doğruladı. Bileşiklerin ligand frekenslarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre yüksek frekansa kayma gözlendi, özellikle pridinin Aı simetri türündeki titreşim kiplerinde kompleks oluşumu nedeniyle yüksek frekansa kayma, diğer simetri türlerindeki titreşimlere nazaran daha fazla bulundu. Bu kaymaların Aı simetri türündeki v (M-N) titreşimi ile aynı simetrideki pridin titreşimleri arasında mekanik çiftlenimden ileri geldiği düşünüldü. Ayrıca komplekslerin tümünde gözlenen kayma ların metale bağlı olarak değiştiği ve Fe
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this present work, compounds of general formula MC12L2 { where M = Cu,Ni or Fe, L= pyridine,3 methyl pyridine or 4 methyl pyridine } were synthesized, and their infrared and uv - visible spectra were recorded. All the vibrational modes and frequencies observed were asigned and charge transfer mechanism were examined. Investigation of IR and uv - visible spectra of the compounds confirmed that they have a polymeric octahedral structure. Some of the vibrational frequencies of the complexes are found to be shift to higher frequencies in comparison to the free molecule. Especially, the frequency shift of the vibrational modes in Ai symmetry in pyridine comp lexes are found to be higher than those of other symmetries. These shifts are explained as a mechanical coupling between the pyridine vibrational modes and M-N stretching frequen cy. These shifts depend on the metal bound to the ligand and increase in the second ionisation potential of the metals. uv - vis, spectra of FeCl2 (pyridine ) 2 and NiCl2(L)2 com pounds are also recorded. A factor ( splitting between d - levels ) obtained from the spectrum of FeCl2 (pyridine) 2 is found to be higher in frequency than that of literature. This difference is explained due to the presence of water molecule as impurity in our complexes. The comparison of uv-vis spectra of NiCl2(L)2 compounds with that of [ NifHaO)*]“*”* ion suggested that A factor of NiCl2L2 is less than that of hydrated Ni. It is concluded that pyridine and substituted pyridines have less crystal field than water.