Önden yüklemeli otomatik çamaşır makinesi tamburunun dinamik modellenmesi ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Dynamic modeling of a front loaded washing machine and finite element method analysis
- Tez No: 179160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, önden yüklemeli (yatay eksenli) bir çamaşır makinesinin tamburunun dinamik analizinin sonlu elemanlar yöntemi ile nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Dinamik analizi yapabilmek için, öncelikle çamaşır makinesinin tamburunun ve tamburun hareketine etki eden parçaların CAD modelleri hazırlanmıştır. Daha sonra sonlu elemanlar analizinin yapılabilmesi için gerekli olan elemanlar, bu modellere uygulanmış ve gerekli sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Ardından da sonlu elemanlar çözümünün yapılacağı programa bu model aktarılarak sonuçlar derlenmiştir. Yöntem olarak, öncelikle çamaşır makinesinin tamburu ve tamburun hareketini etkileyen diğer parçalar ile rijit bir sonlu elemanlar modelinin dinamik analizi yapılarak yay-amortisör seti belirlenmiş, bu set ile analiz tekrarlanarak, makinenin dinamik çalışan sisteminin düşeydeki çökmesi öngörülen bir sınır içine çekilmiştir. Daha sonra sonlu elemanlar modelinin içinde, tamburun, rijitlik özelliği kaldırılarak, seçilen yay amortisör seti içinde, uğradığı şekil değişimleri ve gerilmeler incelenmiştir. Tez içeriği, belirli bir problemin çözümünden çok belirli bir sistemin analiz yöntemi olduğundan mümkün olduğunca sayısal değerlerin kullanılmasından kaçınılmıştır. Ancak analizin bilgisayarda yapılabilmesi için gereken bazı değişkenlerin sayısal olarak girilmesi gerekmiş ve buna bağlı olarak da sayısal sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
How to make the dynamic analysis of a front loaded (horizontal axis) washing machine drum by finite element method is described in this thesis. To be able to make the dynamic analysis, firstly, the CAD models of the drum and the parts which are related to motion of the drum are prepared. After this, the elements which are required to make the finite element model are apllied to the model. And lastly, this model is transferred to program which makes the solution of the finite element method. As the method, firstly, a rigid finite element model which includes the drum and the parts which are related to motion of the drum is run and spring-shock absorber set is determined. After this, analysis is run again and the vertical displacement of the dynamic system is arranged to a predicted value. Lastly, the drum in the model is made flexible and the analysis is run again with the spring-shock absorber set determined before and displacements and stresses studied. The base of the thesis is the analysis method of a specisific system, not a solution of a problem. So that, it?s abstained to use numerical values. But some parameters should be a numerical value to make the analysis by using computer and numerical results are got related to this.