Farklı boy gruplarında fitoplanktonik organizmalar kullanılarak atık sulardan Cr+6 biyosorpsiyonu
Biosorption of chromium(VI) from wastewater by using different sized groups of phytoplanktonic organisms
  1. Tez No: 179159
  2. Yazar: SELAY AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda artan çevre kirliliği ile birlikte su kirliliği kontrolü büyük önem kazanmıştır. Krom pek çok endüstri dalında kullanıldığı ve endüstriyel deşarjlar ile çevreye karıştığı için halk sağlığı ve su kirliliği kontrolu bakımından dikkat edilmesi gereken metallerin başında gelmektedir. Kromun giderimi için birçok fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda ağır metal içeren atıksuların antımında biyolojik yöntemler; etkili, pratik ve ekonomik olmalan nedeniyle diğer fiziksel-kimyasal antım yöntemlerine tercih edilmekte ve bilimsel araştırmalar bu yönde ağırlık kazanmaktadır. Cr+3 ve Cr+6'nın gıda ve havaya göre, su ortamında bulunma potansiyelinin daha fazla olmasından dolayı bu tez çalışmasında Cr+6'nın su ortamından uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Chlorella elipsoide ve Spirulina platensis organizmaları kullanılarak, atıksulardan Cr+6 metalinin biyosorpsiyon yöntemiyle giderimi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years the control of water pollution has become very important with increasing environmental pollution. Chrome is used in many branches of industry and it interferes with environment by industrial discharges. Therefore it comes first among the other important metals from point of view of public health and controlling water pollution. Many physical, chemical and biological processes are used for removal of chrome. Nowadays biological processes, which are used for purification of waste water containing heavy metal, are very effective, practical and economical. For this reason biological processes are preferred to the other physical chemical purification processes and nevertheless scientific researches gain importance in this way. In this study it's aimed to remove Chromium (VI) from aqueous solution due to potential of existing for Chromium (III) and Chromium (VI) in aqueous solution is much more than food and the air. In this study it is aimed to remove Chromium (VI) metal from waste water by biosorption process using Chlorella elipsoide and Spirulina platensis organisms.