Turistlerin konak otellerini tercihlerine etki eden faktörler: Kastamonu örneği
The factors that influence the tourists' purchasing preferences for the konak hotels: The case of Kastamonu
- Tez No: 397404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hayat standartlarının yükselmesiyle artan seyahat alışkanlıkları, hem dünyada hem de eşsiz doğal güzelliklere sahip ve kültürler beşiği olan ülkemizde de turizm sektörünün hızla gelişmesine neden olmuştur. Bu gelişmede, teknoloji, ulaştırma ve pazarlamadaki ilerlemelerin de önemli payı bulunmaktadır. Müşteriye ulaştırılan değil, müşterinin ulaştığı bir hizmet sektörü olan turizm endüstrisinde, müşteri ihtiyaçları, müşterinin bilgi edinme yolları, turistik ürün ve hizmete karar verme süreci ve bu süreçte onu hangi faktör ve/veya faktörlerin etkilediği, karar süreci sonrasındaki tutumu ve tekrar aynı ürün veya hizmeti satın alma veya almama eğilimi, titizlikle incelenmesi ve analiz edilmesi gereken konulardır. Buradan hareketle, öncelikle detaylı yazın taraması yapılmış ve ardından, turizm anlamında atılımlar yapmaya çalışan Kastamonu ilinde, bu ilin kültürüne has öğelerden olan konak otel işletmelerinde konaklayan turizm tüketicilerini, bu tip otellerde konaklamaları konusunda dürtüleyen faktörlerden kültür, meslek, ekonomik durum ve yaşam tarzı etmenlerinin etkili olup olmadığı anket çalışması kullanılarak araştırılmıştır. İki bölümden oluşan anket çalışması, Kastamonu ilinde hizmet veren, bünyesinde tarihi konak barındıran 7 konak otel işletmesinde, Ekim 2013 ile Aralık 2014 tarihleri arasında, 401 konak otel müşterisi üzerinde uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde, altısı kültür, dördü yaşam tarzı, dördü meslek ve dördü ekonomik durumla ilgili, cevapları beşli Likert ölçekle derecelendirilmiş toplam 18 (onsekiz) soru bulunmaktadır. İkinci bölümde ise, katılımcıların demografik özelliklerini ölçen 10 (on) adet soru bulunmaktadır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”, bağımsız örneklemler için“t-testi”, ikiden çok değişkenli bağımsız örneklemler için“tek faktörlü varyans (Anova) analizi”ve "Tukey (HSD) testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; turistlerin, konak otelleri tercih etmelerine etki eden kültür, yaşam tarzı, meslek ve ekonomik durum faktörlerinin, turistlerin bireysel özelliklerinden, meslek, aylık gelir, aile birey sayısı ve Kastamonu iline geliş sayısına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The travelling habits increasing with the developing living standarts has caused the tourism sector to develop rapidly both in the world and in our country having unique natural beauties and being the cradle for civilizations and cultures. In this development, the advances in technology, transportation and marketting have played a remakable role. In the tourism industry, which is one reached by its customer not reaching to its customers, the needs of the consumer, the ways of acquiring the data by the customers, the decision process of the touristic product and service, the factors influencing the consumer in this process, the consumer's attitude after the decision, his/her tendencies to repurchase the products and the services are the issues that are to be investigated and analyzed meticilously. Therefore, in this study, after a detailed literature review, it was investigated whether there was a relationship between some of the the factors, namely culture, lifestyle, occupation and economic condition stimulating the tourists to accomodate in the konak hotels which are one of unique features of Kastamonu province trying some attempts in the field of tourism by conducting a survey. The questionnaire composed of two parts was carried out on 401 customers in 7 konak hotels which were in service in Kastamonu province, possessing historical konak houses in its borders between October, 2013 and December, 2014. In the first part of the questionnaire, there are totally 18 questions, 6 questions on culture, 4 questions on lifestyle, occupation and economic conditon each, the answers of which are scaled with 5-Likert scale. In the second part of the questionnaire, there are 10 demographic questions about the participants personal background. Data obtained from the questionnaires were analyzed using the SPSS 20 statistics programme through mean, frequency, t-test for independent variables, one way Anova for more than 2 independent variables and Tukey(HSD) anlysis. According to the results of the study, it has ben clearly seen that there is a significant relation between the culture, life style, occupation and the economic condition factors affecting the konak hotel preferences of the tourists and some characteristics of the participants such as occupation, monthly income, number of family members living together and the number of their visit to Kastamonu.