Yenilenen fen ve teknoloji müfredatında fen ve teknoloji öğretmen yeterliklerinin nitel olarak belirlendiği bir çalışma
A qualitative study to determine the proficiencies of science and technology teachers in the new science and technology curriculum
  1. Tez No: 179184
  2. Yazar: BARIŞ CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Öğretmenin nasıl bir öğretim programında öğretim yaptığı, sahip olması gereken yeterliklerin belirlenmesinde önemlidir. Öğretim programının amacı, içeriği, hedefleri ve yaklaşımı öğretmenin hangi yeterliklere sahip olması gerektiği konusunda belirleyici özellik taşır. Bu araştırmanın amacı; ilköğretim fen ve teknoloji öğretmenlerinin yapısalcı kuramın ve çoklu zekâ kuramının 2004 yılında hayata geçirilmesiyle beraber karşılaştıkları güçlükleri yarı yapılandırılmış bir mülakat ile belirleyip temel yeterlik, alt yeterlik ve performans göstergeleri ile örtüşümünü inceleyerek sahip olunması gereken öğretmen yeterliklerini belirlemektir.Bu araştırmada, araştırmacının ontolojik ve epistemolojik kabullenimlerinin nitele yakın olmasından ötürü doğal araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma problemleri kapsamında hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat sorularıyla, eski ve yeni öğretim programında üç yıldan fazla görev almış öğretmenlerin seçildiği amaçlı örneklem ile derinlemesine mülakatlar yürütülmüş elde edilen veriler belgelenip her bir mülakatın kodlaması ve gruplandırılması yapılmıştır.Araştırma, 12 farklı ilköğretim okulundan 14 fen ve teknoloji dersine giren öğretmene derinlemesine yapılan yarı yapılandırılmış mülakatların nitel analiz yöntemleriyle incelenerek 233 performans göstergesi ile karşılaştırılması sonucu temel yeterlik ve alt yeterlikler belirlenmiştir. Fen ve teknoloji öğretmenlerin karşılaştıkları sıkıntıların çoğu alt yapı eksikliği ve ekonomik temelli olması, yeterliklerin belirlenmesini zorlaştırmıştır.Müfredatlar okulların fiziki kapasitesi düşünülerek hazırlanmalı ve buna göre esneklik kazandırılmalıdır. Etkinlik ve uygulamalar daha az kırtasiyecilik içermelidir. Öğretmenler yeni müfredat ile ilgili öncelikle kendilerini sonra velileri bilgilendirmelidir. Sadece yeterliklerin varlığının tek başına müfredat başarısı için yeterli olmadığı, altyapı, zaman ve hizmet içi kurs etkenlerinin öğretmen yeterliklerini destekler nitelikte ayarlanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is vital to know what kind of a curriculum that the teacher is instructing, in order to determine the competencies of the relevant teacher. Teachers? competencies are distinguished by the curriculums aims, content and its theoretical approaches. The purpose of this research is to discover the relevant competencies, sub-competencies and performance indicators of the teachers with a semi-constructed interview inventory, who have been instructing in the 2004 curriculum which was reshaped under the influence of multiple intelligence theory and constructivist approach.The researchers? epistemological and ontological approaches are more likely to be close to qualitative paradigms which led him to use naturalistic approaches. Within the concept of research questions, semi-constructed interviews were executed with teachers who were experienced more than three years with the new and the old science and technology curriculum. The data gathered were documented to be coded and reducted to make meaningful suggestions.The research was conducted in 12 government schools with 14 science and technology teachers and the results were compared with 233 performance indicators in order to determine the competencies and sub-competencies.The curriculum must be prepared and must have flexibility by considering the physical backgrounds of the schools. The applications and activities which take place in the curriculum should take less paper work to do. Formerly the teachers who are instructing in the new curriculum must be informed and subsequently the parents must be aware of the new curriculum too. The competencies just by themselves are not enough to be successful in order to achieve the aims of the curriculum. It is thought to be that physical conditions time and in service training courses are vital to reinforce teacher competencies