Yeni ilköğretim matematik dersi öğretim programının öğretme öğrenme ortamına yansımaları
Reflection on new primary school mathematics curriculum on the teaching and learning environment
  1. Tez No: 179193
  2. Yazar: GÖNÜL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
2004 yılında başlayan program geliştirme çalışmalarında son yıllarda birçok ülkede eğitim alanında oldukça etkili olmaya başlayan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı dikkate alınmış ve öğretmenlerin derslerinde bu yaklaşıma uygun öğrenme ortamları oluşturmaları beklenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 4. sınıf öğretmenlerinin İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programına (İMDÖP) uygun ne tür öğrenme ortamlarını oluşturduklarını ve bu ortamların yapılandırmacı öğrenme yaklaşımını ne kadar yansıttığını ortaya çıkarmaktır. Araştırma özel durum çalışması yöntemi ile farklı ilköğretim okullarında görev yapan 9 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. İMDÖP uygulamalarının başlangıcında öğretmenlerin öğretim felsefelerinin tespit edilmesine yardımcı olması için öğretim felsefesi anketi uygulanmıştır. Sonrasında öğretmenlerle üç farklı zamanda görüşmeler ve gözlemler yapılmıştır. Bunun yanı sıra öğretmenlerin sınıf içi öğrenme ortamlarını ne kadar yapılandırmacı algıladıklarını belirlemek için yapılandırmacı öğrenme ortamı öğretmen algısı anketi de kullanılmıştır.Toplanan veriler doğrultusunda öğretmenlerin sahip oldukları öğretim felsefeleri, İMDÖP ile ilgili görüşleri, program kaynaklarından faydalanma şekilleri ve öğretim programından kaynaklanan sorunları tespit edilmiş ve bu unsurların öğrenme ortamına yansımaları yapılandırmacı bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin sahip oldukları öğretim felsefeleri, öğrenme ortamlarının yapılandırmacı özellikler taşımasını etkilemiştir. Öğretmenlerin İMDÖP'na göre hazırlanan kaynaklardan yararlanmaları yapılandırmacı öğrenme ortamı oluşturmaları için yeterli olmamıştır. Öğretmenlerin İMDÖP ile ilgili görüşleri, oluşturdukları öğrenme ortamının yapılandırmacı özellikler taşımasını etkilemiş, ancak İMDÖP'nı uygularken karşılaştıkları sorunlar ortamın yapılandırmacı özellikler taşımasını engellemiştir. Yapılan öğretim programı düzenlemelerinin istenilen şekilde gerçekleşmesi için kapsamlı ve iyi hazırlanmış öğretmen eğitimine ihtiyaç olduğu ortaya konmuştur. Böyle bir eğitimle sınıf öğretmenlerine programın yapısı, felsefesi ve uygulanması hakkında bilgilerin verilmesi ve öğrenci merkezli uygulamaları içeren öğretmen becerilerinin gelişmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
There have been fundamental changes and slight alterations on primary school curriculum since the establishment of the Turkish Republic. Curriculum development studies starred in 2004 are referred as reform by some scientists. This is because the curriculum is thought to be prepared by basing the constructivist learning theory which has proved affective in many countries.The aim of this study is to determine how 4th grade teachers set suitable learning environments for primary school mathematics curriculum and how much these learning environments reflect constructivist learning approach. The study was carried out with 9 primary school teachers working for different schools by using case study method. The Teaching Philosophy Survey is applied to the teachers to define their teaching philosophy at the beginning primary school mathematics curriculum applications. Then the teachers interviewed three times and their learning environments were observed. Besides, the Teachers? Perception of Constructivist Learning Environment Survey was applied to determine how much constructive they perceive classroom learning environments.Based upon the gained data following results were reached and recommendations were given. Teachers? philosophy has effects on conducting constructivist learning environments. Teachers? utilization of textbooks was not sufficient to make them set constructivist learning environments. Teachers? ideas about 4th grade mathematics curriculum affected constructivist properties of the learning environments they set but problems they faced while applying mathematics curriculum hinder constructivist properties of the learning environments they set. It was concluded that there is a need for a comprehensive and well-prepared teacher training to reach the aims of the curriculum alterations made. In this training, teachers should be informed about structure, philosophy and implementation of the curriculum and be supported in terms of teacher competences about student centered applications.