Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ticari olarak avcılığı yapılan Hamsi (Engraulis encrasicolus), İstavrit (Trachurus trachurus) ve Mezgit (Merlangius merlangus) balıklarının toplam yağ + fosfolipit ve yağ asidi bileşiminin araştırılması
Investigatig of the total lipid + phospholipid and fatty acid composition of three commercial fish namely; Anchovy (engraulis encrasicolus), Horse mackarel (trachurus trachurus) and Whiting (merlangius merlangus) were caught from Norheast of Black Sea
  1. Tez No: 179218
  2. Yazar: BEKİR TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, ticari öneme sahip üç farklı balık türü olan hamsi (Engraulis encrasicolus, Lin., 1758), istavrit (Trachurus trachurus, Lin., 1758) ve mezgit (Merlangius merlangus, N., 1840) balıklarının Ekim 2007-Mart 2008 arasında et, karaciğer ve gonadlarındaki toplam yağ miktarı ve yağ asidi metil esterleri GC (gaz kromatografisi) ile belirlenmiştir.Araştırmada, hamsi balığı etindeki toplam yağ miktarı (g/100g) ortalama %9.27, istavrit balığı etindeki toplam yağ miktarı (g/100g) ortalama %8.26 ve mezgit balığı etindeki toplam yağ miktarı (g/100g) ortalama %0.84 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, total lipid and fatty acid composition in the edible flesh, liver and gonad of three commercial fish species, namely, anchovy (Engraulis encrasicolus Lin.,1758), horse mackerel (Trachurus trachurus Lin., 1758) and whiting (Merlangius merlangus N., 1840) caught from Northeast of Black Sea were investigated between October, 2007-March 2008 (using gas chromatography).Results showed that average total lipid level (g/100g) in the edible flesh of samples were 9.27 % for anchovy, 8.26 % for horse mackerel and 0.84 % for whiting.