Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki alabalık işletmelerinde kullanılan bazı ticari yemlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) için biyo-ekonomik analiz
Bioeconomic analysis of some commercial trout feeds used at rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farms in Eastern Black Sea Region of Turkey
- Tez No: 78143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan üç farklı ticari pelet yemin günlük tüketimi, değerlendirme oranı, sağladıkları büyüme performansı ve ekonomik yönden karşılaştırması yapılmıştır. 155 gün süren araştırma periyodunda büyüme, yem değerlendirme oranı, canlı ağırlığın yüzdesi olarak tüketilen yem miktarı, kondisyon faktörü aylık olarak belirlenmiştir. 16.54+3.48 (A), 16.51+3.24 (B) ve 16.50±2.70 g (C)'lık balıkçıklar 75 adet/tank stok yoğunluğunda 2'şer tekerrürlü olarak 0.3 m3 hacime sahip tanklara yerleştirilmiştir. Deneme sonunda bu stoklardan sırası ile 90.47, 84.81 ve 86.55 kg/m3 yoğunluk ve 383.57+96.30 g, 359.60±93.27 g ve 366.97±84.21 g ortalama hasat ağırlıkları elde edilmiştir. Spesifik büyüme oranı % 1.17-4.06, yem değerlendirme değeri 0.88-1.37 ve yemleme oranı %1. 09-4.46 arasında değişmiştir. Ekonomik yönden yapılan analizde ise net gelirin yüzdesi olarak ortalama yem gideri en düşük %36.1 ile B grubunda gerçekleşmiş, bunu %39.7 ile A ve %41.5 ile C izlemiştir. Araştırma sonunda daha fazla bitkisel hammadde kullanılarak hazırlanan B kodlu yemin gerek sağladığı büyüme performansı ve gerekse yetiştiriciye getirdiği düşük maliyet sebebiyle tercih edilmesi, birim hacimden en fazla ürünü alabilmek ve üretim maliyetini minimuma indirebilmek için tanklarda 80-90 kg/m3 stoklama yoğunluğu ile üretim yapılması, günlük yem miktarının ise canlı ağırlığın % 1.09-4. 46 arasında olması gerektiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği, Oncorhynchus mykiss, Pelet yem, Günlük tüketim, Yem tüketim oranı, Büyüme performansı, Biyo-Ekonomik analiz
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, daily consumption rates, conversion ratios, growth performance and economy of three commercial palletised trout feeds widely used in rainbow trout farms in Eastern Black Sea region have been compared. Six groups, two replicates for each feed type, offish each comprising 75 fingerlings with mean initial weights of 16.54±3.48 (A), 16.51±3.24 (B) and 16.50±2.70 g (C) were established in 0.3 m3 fiberglas tanks. Monthly and daily mean values of growth and feed consumption rates, feed conversion ratios and condition factor were determined during 155 day study period and using these data bio-economical analysis of feeds has been conducted. Mean weights of fish at harvest reached 383.57±96.30, 359.60+93.27 and 366.97±84.21 g for groups A, B and C, while the final stocking densities were 90.47, 84.81 and 86.55 kg/ m3, respectively. Specific growth, feed consumption and conversion rates ranged between 1.17-4.06%, 1.09-4.46% and 0.88-1.37. As percentage of net income the mean feed cost was lowest for feed B, 36.1% followed by A, 39.7% and C,41.5%. It has been concluded that feed B which containing more plant material appears to more economical than the others, stock densities of 80-90 kg/ m3 at harvest are quite suitable for tank culture and daily feed consumption rates from 1.09% to 4.46% depending on fish size, feed type and water temperature. Key words : Rainbow trout culture, Oncorhynchus mykis, Pelletised feed, Daily feed consumption, Feed conversion ratio, Growth performance, Bio-economic analysis VI