Orman yolu inşaatında dolgu ve inşaat etki alanlarının uzaktan algılama verileri ile belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determining filling area and construction impact zone in building forest roads by using remotely sensed data
  1. Tez No: 179220
  2. Yazar: BURAK ARICAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan bu doktora çalışması ile bir orman yolunun planlama aşamasında; yolun geçeceği araziye ait bilgilerin önceden uzaktan algılama verileri ile elde edilip, oluşturulacak CBS veritabanında sorgulanarak yol inşaatının olumsuz etkileyeceği alanları öncesinden belirlemek ve buna göre doğaya dost orman yol planlaması amaçlanmıştır.Torul Orman İşletme Müdürlüğü, Alacadağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan 3+081 km uzunluğundaki 126 Kod nolu orman yolu ve çevresi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Yolun bulunduğu alana ait 2005 ve 2007 yıllarına ait iki adet uydu görüntüsü temin edilmiş, alana ait veriler CBS veritabanında girilip sorgulanmış ve yol yapımından dolayı zarar görmesi muhtemel alanları önceden belirleyecek bir model ortaya konulmuştur.Geliştirilen model yardımıyla gelecekte yapılacak orman yolları için dolgu materyalinin yuvarlanmasıyla oluşan inşaat etki alanı ve dolgu alanı planlanma aşamasında önceden belirlenmiş olacaktır. Orman yolları planlama aşamasında alansal tahribatın kabul edilebilir limitten fazla olması halinde geçki değişikliğine de gidilebilecektir. Sonuç olarak orman yol planlamasında uzaktan algılama verilerinin kullanılması, canlı bir ekosistem olan ormanlardaki alansal kayıp ve çevresel tahribatlar asgari düzeye indirecektir.
Özet (Çeviri)
This direction aims to plan environmentally friendly forest roads in the planning stage of a forest road by predetermining the areas impacted by road construction by investigating previously obtained remotely sensed data of road alignment at GIS database.A forest road section (code number = 126) with the length of 3+081 km and its surroundings area, located in Alacadağ Forest Enterprise Chief at Torul Forest Enterprises Directorate, was selected as the study area. Satellite images of the study area, taken in the year of 2005 and 2005, were obtained, other data of the study area were entered and investigated in GIS database, and then a model was generated to predetermine the areas that are potentially subject to damages due to road construction.With the help of the model developed in this thesis, constructions impact area formed by the rolling of the filling material and filling area of the forest roads will be able to be predetermined in planning stage. In a case where impact area exceeds the acceptable limit alignment changes will be able to be applied in the planning stage at forest roads. Therefore, by using remotely sensed data in forest road planning, area lost of forest as a live ecosystem and environmental damage will be minimized.