Gölbaşı-Adıyaman-Kahta devlet yolu üzerinde yapılacak olan köprülerin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
Engineering features of bridge construction planned to be made among Gölbaşi-Adiyaman-Kahta
  1. Tez No: 332252
  2. Yazar: EYÜP KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ülkemizde karayolu taşmacılığı önemli bir yer tutmaktadır. Artan nüfusa bağlı olarak gerek bireysel gerekse toplu taşıma ve nakliye araçlarının trafikte öneminin giderek artması ile mevcut devlet yollarının yetersiz kaldığını görülmektedir. Bu yetersizliğin etkisiyle trafikteki beklemeler artmakta yıllık yakıt tüketimleri ve araç giderleri artmakta ve trafik kazalarının da arttığı görülmektedir. Bunun en aza indirilebilmesi için mevcut devlet yollarının yerini daha dinamik olan duble yollara bırakmaya başladığı görülmektedir. Gölbaşı-Adıyaman-Kahta arasında Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından duble yollar yapılmaya başlanmış topografya ya bağlı olarak yedi adet köprü inşaatı planlanmış ve bu köprülerin inşası devam etmektedir. Çalışma da köprü ayaklarının oturduğu zeminin mühendislik özelliklerini tespit etmek, stabilite açısından kritik alanları belirlemek ve köprü inşaatından sonra meydana gelen veya gelebilecek jeoteknik sorunları ve çözüm yollarının araştırılması amaçlanmaktadır. Tez kapsamında karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından köprü yerlerinde yapılan jeolojik çalışmalar ışığında, köprü ayaklarının oturacağı zeminin mühendislik özellikleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Kayaçların içerdikleri süreksizlikler, inşa edilecek köprülerin inşası sırasında ve sonrasında birçok yönden olumsuz etkiler oluşturabileceğinden bu süreksizliklerin tanıtılmasına çalışılmış, her köprü için zeminin RMR sınıflaması ile zeminin taşıma gücü hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Road transportation in ourcountry is veryimportant. Because the importance of individual and public transportation and transportation vehicles has increased depending on increasing population, it is clearly seen that current national higway sare in adequate. Due to this in adeqancy, traffic jams, annual fuel consumption, vehicle expenses and traffic accidents are seen to have in ceased. To decrease this situation the minimum levels, more dynamic double highway sare taking place of current national high ways. Double highways have been constructed among Gölbaşı-Adıyaman-Kahta by 8th Regional Administration of General Directorate of Highways and seven bridge constructions have been planned due to topography and the cunstructions continue. It has been targeted to in crease geometric standarts of current higways, to in crease trafic flow and its safety, to charactirize engineering features of ground where the bridge pipers stand, to detect criticalar eas for stability, to search geotechnical problems and solution safter bridge constructions by bridge constructions. In ourthesis, weconsantrate on various features of ground where the bridge pipersstand in the light of geological researches conducted by 8th Regional Administration of General Directorate of Highways. Because rock discontunities effect the bridge during and after the construction negatively, these discontunities have been described, RMR classification of the ground have been prepared for each bridge, carrying capacity of the ground has been measured, geological history and the formations of the area have been explained and possible situations and applicable methods during the constructions have been focused on by mentioning the previous researches.