Sürekli akış kontrollü bir elektrokoagülasyon prosesi ile tekstil atık sularının arıtımı
Treatment of textile wastewaters by electrocoagulation process with continous flow
  1. Tez No: 179232
  2. Yazar: MEHMET TONAY ŞENSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada tekstil atıksuları elektrokimyasal arıtım proseslerinden elektrokoagülasyon (EC) ile arıtımı optimize edilmiştir. EC arıtım proses süresince KOI, TOK, türbidite (NTU) giderim verimleri ve pH değişimleri izlenmiştir. EC proses verimi üzerine elektrot tipi (Fe ve Al), başlangıç pH, akım yoğunluğu, işletme süresi ve atıksu akış hızı gibi parametre etkileri incelenmiştir. Ayrıca elde edilen verilere göre enerji ve elektrot tüketimleri, ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır.Çalışmada elde edilen optimizasyon sonuçlarına göre; tekstil atıksuları Fe ve Al elektrotlar ile EC `nunda akım yoğunluğu, atıksu pH ve işletme süresi bağımsız proses değişkenleri ve bu proses değişkenlerine göre KOI, TOK, türbidite giderim verimleri, enerji ve elektrot tüketimleri model yanıtları olarak tespit edilmiştir. Al elektrotlar kullanılması durumunda, tekstil atıksularının proses değişkenleri ile KOI ve TOK giderimi lineer, türbidite giderimi ise quadratik; Fe elektrotlar kullanılması durumunda ise KOI, TOK ve türbidite ile lineer etkileşim gösterdiği tespit edilmiştir.Optimizasyon sonuçları ile ayrıca sürekli akışlı bir sistem de işletilmiş, farklı debi, akım yoğunluğu ve başlangıç KOI konsantrasyonu gibi parametrelerin sistem verimi üzerine etkileri araştırılmıştır.Elde edilen veriler, tekstil atıksularının arıtımında (KOI, TOK ve türbidite giderim verim ve işletme maliyet değerlerine göre) EC prosesinin etkili ve uygulanabilir bir proses olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the treatment of textile waste water with EC, one of the electrochemical purifying processes, was optmised. Throughout the EC treatment process; outputs of COD, TOC and turbidity removal and pH exchanges were observed. The effects of parameters such as type of electrode, beginning pH, current density, period of running and velocity of flow rate of waste water on EC process output were examined. Also, energy and electrode consumption related to the datum and running costs were worked out.According to the optimization results obtained in the study; current density of textile waste water with Fe and Al electrodes in EC, independent process factors of waste water pH and period of running and COD, TOC and turbidity removal outputs related to these process factors; and consumption of energy and electrode were determined as model responses. In case Al electrodes were used; it was determined that the process factors of textile waste water and KOI and TOC removal display linear interaction; and turbidity removal displays quadratic interaction. In case Fe electrodes were used; it was determined that it displayed linear interaction with COD, TOC and turbidity removal.A continuos flow system was run with optimization results; also, the effects of such parameters as different capacity, current density and preliminary COD concentration on system output were investigated.The results have shown that EC is an effective and applicable process in treatment of textile waste water in respect of running and output costs of COD, TOC and turbidity removal.