Biomedikal alanda kullanılmak üzere biyolojik uyumlu hidrojellerin hazırlanması, biyo-uyumluluk çalışmaları ve model anti-kanser ilaç 5-florourasil'in sürekli akış sisteminde kontrollü salımı
Preparation of bio-compatible hydrogels for use in biomedical area: Bio-compatibility studies and controlled release of model anti-cancer drug 5-fluorourasil in a continuous flow
- Tez No: 493665
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU, PROF. DR. MEHMET YAKUP ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kanser tüm dünyada hızla artmakta ve ölüm nedenlerinin baĢlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Kanserin teĢhis ve tedavisinde kullanılan yöntemler arasında kemoterapi büyük bir öneme sahiptir. Ancak, kandaki değiĢken ilaç kinetiği, sistematik toksisite ve infeksiyon kemoterapi için ciddi sorunlar oluĢturmaktadır. Kanser tedavisinde yapılan bilimsel çalıĢmalar da ortaya çıkan bu sorunları önlemek amacıyla daha yeni ve etkili yöntemlerin geliĢtirilmesi üzerine yoğun çalıĢmalar yapılmaktadır. Bu nedenle, biyomateryallerin biyouyumluluk özelliklerinden faydalanarak, antikanser ilaçların polimer taĢıyıcılar yardımıyla kontrollü salımı çalıĢmaları önem kazanmıĢ bulunmaktadır. Bu tez çalıĢmasının amacı, biyomedikal alanda kontrollü salım sistemi olarak kullanılmak üzere model anti-kanser ilaç „„5-Florouracil‟‟ için biyo-uyumlu yeni bir polimerik sistem geliĢtirmektir.. Antikanser ilacın kontrollü salımı için taşıyıcı sistem olarak kullanılan poli((2-hidroksipropil) metakrilat/polietilenglikol metakrilat/hidroksipropilkitosan), poli(HPM-PEG-MA-HPC) hidrojeli, UV ışığı kullanılarak fotopolimerizasyon yöntemi ile azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı varlığında farklı kompozisyonlarda sentezlendi. Hidrojellerin karakterizasyonu için FTIR, temas açısı, SEM analizleri yapılmıştır. Bunların yanında hidrojelin biyoyumluluk özellikleri de incelenmiştir. Hazırlanan polimerik taşıyıcı içerisine değişik oranlarda model antikanser ilacı 5-florourasil eklenmiş ve model ilacın poli(HPM-PEG-MA-HPC) hidrojelinden kontrollü salımı çalışılmıştır. Hazırlanan 5-florouracil yüklü polimerik hidrojelden ilacın kontrollü salımı üzerine etki eden parametreler araştırılmış ve model ilacın kontrollü salım kinetiği incelenerek sistem optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is growing rapidly all over the world and is one of the main causes of death. Among the methods used in the diagnosis and treatment of cancer, chemotherapy has a great precaution. However, variable side effects, systemic toxicity and infection are serious problems for chemotherapy. Several studies in cancer treatment have been carried out intensively on the development of new and effective methods to prevent these problems. For this reason, taking advantage of the biocompatibility of biomaterials, it has become important to study the controlled release of anticancer drugs from the polymer carriers. In this thesis, we will develop a new biocompatible polymeric system for controlled release of a model anti-cancer drug“5-Fluorouracil”for use in biomedical field. Poly((2-hydroxypropyl) methacrylate / polyethyleneglycol methacrylate / hydroxypropylchitosan), poly (HPM-PEGMA-HPC) hydrogel formulations prepared as carrier system for controlled release of the anticancer drug, it was synthesized in the presence of azobisisobutyronitrile (AIBN) initiator by photopolymerization using UV light. FTIR, contact angle, SEM analyzes were performed for the characterization of the hydrogels. Besides these properties, the hydrogel formulations were also examined. The model anticancer drug 5-fluorouracil was added at different ratios to the polymeric carrier, and the controlled release of the model drug from poly (HPM-PEGMA-HPC) hydrogel was studied in a continuous flow system. The parameters affecting the controlled release of 5-Fluorouracil-loaded from the polymer polymer formulations were investigated, and the system was optimized by examining the controlled release kinetics of the drug.