Diş protezinin sonlu elemanlar metodu kullanarak yapısal analizi
Structural analysis of teeth prosthesis by using finite element method
- Tez No: 179242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Dentistry, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çene, insan vücudunda hareketin en yoğun olduğu, en karmaşık kısımlardan biridir. Bu yüzden, yapılan çalışmalarda yakın ve doğru sonuçlar elde etmek için gerçeğe en yakın modeli oluşturmak en önemli iştir. Bu çalışmada, modelleme üzerinde önemle durularak mümkün olduğunca gerçek model oluşturulmaya çalışılmıştır. Bunun için CAD programlarıyla çizilerek modellenebilecek kısımlar Pro/Engineer programı ile modellenmiştir. CAD programlarıyla çizilemeyecek kadar karmaşık geometriye sahip kısımlar ise, çeşitli optik tarama cihazları kullanılarak 3 boyutlu modelleri oluşturulmuştur. Tarama ve çizim sonrası oluşturulan, 3 boyutlu CAD modelleri yine Pro/Engineer programı ile montaj yapılarak sonlu elemanlar analizi için uygun hale getirilmistir. Oluşturulan 3 boyutlu CAD modelinin sonlu elemanlar metodu ile modellenerek analizi yapılmış gerilme dağılımları incelenerek maksimum gerilmelerin ve yer değiştirmelerin yerleri ve miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mandibula is one of the most complex and active parts in human body. Therefore, modelling is most important work for correct results. In this study, it is intensely worked on modeling to create a real model. Because of this, some parts modeled with Pro/Engineer and parts which have complex shape, modeled with 3-D optical scan devices. After that, all of 3-D models were assembled with Pro/Engineer for finite element model. After 3-D CAD modeling, created model were analyzed with finite element method and finally, stress distributions, maximum stress and displacement points were investigated.