TCP tıkanıklık kontrol algoritmasının analizi ve iyileştirilmesi
The analysis and modification of TCP congestion control algorithm
  1. Tez No: 179251
  2. Yazar: AHMET KEMAL AYGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
İnternette en çok kullanılan taşıma protokolü TCP'dir. Bu protokol ile dosya transferi, elektronik posta gönderme gibi birçok işlemi gerçekleştirmekteyiz. Bu işlemlerdeki güvenilirlik ve hız, birtakım algoritmalarla sağlanmaktadır. TCP Protokolü; Yavaş Başlangıç, Tıkanıklık önleme, Hızlı yeniden iletim ve Hızlı geri dönüş algoritmalarını temel alarak birçok sürüm oluşturmuştur. Bu sürümler, TCP Tahoe, TCP Reno gibi farklı isimler almışlardır.Standart TCP zaman içerisinde ortam ve şartlara göre kendini yenilemek zorunda kalmıştır. Bunun nedeni standart TCP'deki algoritmaların artan bant genişliği ve büyüyen mesafeler sebebiyle yetersiz kalmasıdır. Ayrıca TCP'nin veri akışını kontrol etmek için kullandığı algoritmalar da zaman içerisinde yeni çıkan uygulamaların değişik özellikleri ve İnternet'te artan trafik yükünden dolayı bir çok yeni problemler oluşmuştur.Bu çalışmada, TCP Tahoe ve TCP Reno protokollerini iyileştirerek modifiye edilmiş bir TCP Reno protokolünün gerçeklenmiştir. Bu çalışmada öncelikli olarak TCP Tahoe ve TCP Reno algoritmaları incelenecek daha sonra geliştirilen modifiye TCP Reno Algoritması bir OPNET simülasyonu ile gerçeklenecektir. TCP'de yoğunlaştığımız asıl konu ise Congestion Control (Tıkanıklık Kontrolü) dür. Çünkü, TCP algoritmaları tıkanıklık varsayımları üzerine gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The most used transport protocol in the Internet is TCP. This protocol is used for file transfer, e-mail, telnet, etc. The reliability and the speed of this protocol are provided by some algorithms including slow start, congestion avoidance, fast retransmission and fast recovery. TCP Tahoe and TCP Reno are two well-known version of TCP.Standard TCP is forced to modify itself for the newer conditions and environment in the time period. However, the standard TCP was not enough for the increasing bandwidth and growing distances. Also, the algorithms that TCP used for flow control has been substantially changed with the attributes of the newer applications and the increasing load of traffic in the Internet.The purpose of this work is to implement a modified TCP Reno protocol by modifying TCP Tahoe and TCP Reno. First, TCP Tahoe and TCP Reno algorithms will be observed then modified TCP Reno algorithm will be implemented on an OPNET simulation. The main subject which we will focus on TCP is the congestion control algorithm. Because, TCP algorithms are developed on the congestion assumptions.