Kimyasal tanker kargo tanklarının sonlu elamanlar yöntemi ile yapısal analizi
Structural analyses of a chemical tanker by finite element method
  1. Tez No: 179254
  2. Yazar: DOĞAN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ZAFER ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu sonlu elemanlar modeli kullanılarak bir kimyasal tankerin kargo tanklarının statik yükleme analizi yapılmıştır. Kimyasal tankerler genelde 12-14 arası kargo tankına sahip gemilerdir. Üç boyutlu model, geminin mastori bölgesindeki iskele ve sancak olmak üzere toplam altı tankından meydana gelmektedir. Analizler bu tanklarda klas kuruluşlarının belirtmiş olduğu kritik yükleme durumlarından birinin uygulanması sonucunda oluşan gerilmeleri tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Katı model oluşturulurken Autocad ve ANSYS programları, nümerik analizler de ise yine ANSYS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, static loading analysis for cargo tanks of a chemical tanker was performed using method finite element model. In general, Chemical tankers have between 12 and 14 cargo tanks. The finite element model produced from six cargo tanks in mastory area which are three in port side and three in starboard side. Stresses on the ship bulkheads and girders are calculated. Autocad and ANSYS softwares are used for solid model creating. ANSYS software is also used for numarical analyses.