Elma posasından glikoz eldesinde ozonlamanın etkisi
Effect of ozonation at glucose obtaining from apple pomace
  1. Tez No: 179278
  2. Yazar: BELKIS CANAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meyve posaları, meyve suyu üretim prosesinin temel çıktılarından biridir. Genel olarakyem sanayinde kullanılan posanın, lif, karbonhidrat, yag, organik asit vs kaynagı olarak dakullanılması üzerinde çalısmalar bulunmaktadır. Bitkisel atıklar bol miktarda selüloziçermektedirler. Selüloz son yıllarda glikoz kaynagı olarak, basta enerji alanında önemli biryenilenebilir hammaddedir.Türkiye meyve üretimi açısından zengin bir ülkedir. Meyveler çesitli tüketimalanlarında piyasaya sürülmekte, bu alanlardan önemli birini de meyve suyu sektörüolusturmaktadır. Türkiye'de meyve suyu sektörünün % 50'sini elma suyu üretimikapsamaktadır. Ayrıca elma, Türkiye'de en fazla üretilen 2. meyvedir.Elma selüloz açısından zengin bir meyvedir. Kuru elma posasının, % 25'i selülozdanolusmaktadır. Bu deger elmanın türü, yetistigi cografi sartlar gibi bir çok parametreye baglıolarak degisiklik göstermektedir.Bu çalısmada, elma suyu prosesi sonucunda atık olarak elde edilen elma posasının, glikozelde edilmesinde selülozik kaynak olarak degerlendirilmesi amaçlanmıstır.Elma posası hidroklorik asit (HCl) kullanılarak hidroliz edilmistir. Yine son yıllardagıda sektöründe de çesitli amaçlarla kullanılmakta olan ozonlama prosesi, bu hidrolizde birönislem olarak uygulanmıs ve selüloz hidrolizi üzerindeki etkisi incelenmistir.Ozonlama islemi, elma posasındaki selülozun asit hidrolizi metoduyla glikozadönüstürülmesinde pozitif bir etki göstermistir. Ozonsuz elma posasından, aynı sartlardaki 1saat süreyle ozonlanan posanın hidrolizine oranla % 66 daha az glikoz elde edilmektedir.Glikoz eldesindeki artıs, numunenin ozonlanma süresine orantılı olarak artmıstır. Ancak2. periyotla, 3. periyot arasındaki fark düsük oranda gerçeklesmistir.
Özet (Çeviri)
Fruit pomace is basic waste of fruit juice industry. Besides using in animal feed, it isbeing researched as a source of fiber, carbohydrate, organic acid etc. Plant wastes containhigh amount of cellulose. In recent years, cellulose is an important raw material as arenewable-source of glucose especially for energy sector.Turkey is a rich country at fruit production. Fruits are introduced to market at differentareas. One of the most important of them is ?fruit juice? sector. Apple juice productioncomprises 50 % of the total juicing sector of Turkey. Apple is also the second fruit of the mostproduced fruits in Turkey.Apple is a rich source of cellulose. 25 % of the dried- apple pomace is cellulose. Thisrate can change depending on the type of apple and geographical conditions in which it isgrown.In this study, the pomace that was obtained from juice process, is assessed as a source ofcellulosic source at the gaining of glucose.Cellulose in the apple pomace was hydrolyzed by hydrocloric acid (HCl). Theozonation process, being used frequently in food industry in recent years, was applied as anpretreatment at this hydrolysis process and it was aimed to measure the effect of ozonation onglucose hydrolysis.Ozonation has a positive effect on degradation of cellulose to glucose by acidhydrolysis. Sixty six percent less glucose was obtained from the non-ozonated apple pomacethan ozonated one under same conditions.The amount of glucose increased proportionally by the ozonation time. But, thedifferencies between the second and third periods are low.