Endüstriyel artık olan elma posasından diyet lifi üretimi optimizasyonu ve partikül boyutun teknolojik özelliklere etkisi
Optimization of dietary fiber production from apple pomace, which is an industrial waste, and the effect of particle size on technological properties
  1. Tez No: 517129
  2. Yazar: MEHMET HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Elma posası kuru maddede %50-80 diyet lifi içeriğiyle zengin değerli bir endüstriyel artık üründür. Bir yan ürün olarak elma posası, endüstriyel meyve suyu artıklarının %25-40'ını oluşturur. Bu araştırmanın amacı, yüksek saflık dereceli ve renksiz elma lifi için yeni bir yöntem geliştirmek ve partikül boyutun lifin teknolojik özellikler üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla üç faktörden oluşan bir Taguchi L16 (42x21) mixed level ortogonal design modeli kullanılmıştır. Model kapsamında oluşturulan faktörler; Yöntemler (Ultraturrax, Ultrasonik, Mixed, Kontrol), Yıkama solüsyonu (Etil Alkol, Aseton, Mixed, Kontrol) ve Suda bekletme (12 saat suda bekletme, Kontrol)dir. Taguchi modeli için optimum seviyenin belirlenmesi için, örneklerin protein (%), nişasta (%), kül (%) ve L, a *, b * renk parametreleri belirlenmiş ve her bir cevap için sinyal-gürültü (SNR) oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Apple pomace is a valuable industrial waste product rich in dietary fibre with 50-80% content in dry matter. As a by-product, the apple pomace constitutes 25-40% of the industrial fruit juice wastes. The objective of this research was to develop a new method for high-purity grade and colourless apple fibre and effects of particle size on functional properties of fiber. For this purpose, a Taguchi L16 (42x21) mixed level orthogonal array design which is comprised of three factors were used; methods (Ultraturrax, Ultrasonic, Mixed, Control), washing solution (Ethyl Alcohol, Aseton, Mixed, Control) water retention (12 h waiting in water, Control) in the study. The protein (%), starch (%), ash (%), and L, a*, b* colour parameters of the samples were determined, and signal-to-noise (S/N) ratios were calculated for each response for determination of optimum level for Taguchi model.