Nikel-siyanür metal kaplama işlemi durulama banyo atık sularının elektrokimyasal arıtımı
Treatment of metal plating rinse wastewater containing Ni-Cn by electrochemical metod
  1. Tez No: 179283
  2. Yazar: SEDA YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada; Ni-CN, CN ve Ni içeren atıksuların elektrokoagülasyon ile arıtılabilirlik çalışmaları yapılmış olup, EC prosesinde önemli olan akım yoğunluğu, işletme süresi, başlangıç pH' sı ve Ni/CN veya CN/Ni oran etkileri araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre enerji, elektrot, çamur ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır.Ni-CN içeren atıksuların EC` da optimum akım yoğunluğu 60 A/m2 ve işletme süresi 80 dak. olup, %99.80 (0.52 mg/L) CN ve %98.30 (2.0 mg/L) Ni giderim verimi ve 1.441 $/m3 işletme maliyeti bulunmuştur. Ni-CN içeren atıksuların arıtımında prosesin başlangıç pH' ı 7-10 arasında etkili olduğu ve bu aralıkta CN ve Ni giderim verimlerinin sırasıyla %91.80-99.60 ve %84.50-52.30 olduğu saptanmıştır. Bu aralıkta işletme maliyeti 0.83-1.44 $/m3 hesaplanmıştır.CN içeren atıksuların EC' nunda akım yoğunluğu arttıkça CN giderim veriminin arttığı, optimum koşullar 30 A/m2 akım yoğunluğu ve 30 dak. işletme süresi ve başlangıç pH' ı 8.0 olarak saptanmış olup işletme maliyetinin yaklaşık olarak 0.5 $/m3 olacağı ifade edilebilir.Ni içeren atıksuların EC' nu için optimum koşulların akım yoğunluğu 30 A/m2, işletme süresi 80 dak. ve başlangıç pH' ı 8.0 olduğu ve bu değerlerde %99.0 (1.70 mg/L), Ni giderim verimi ve 2.954 $/m3 işletme maliyeti hesaplanmıştır.Ni-CN içeren atıksuların EC' nunda farklı CN/Ni ve Ni/CN konsantrasyon oranlarında optimum oranın 1.60 olduğu ve bu oranda %99.8 CN ve %98.30 Ni giderim verimi ve 1.441 $/m3 işletme maliyeti bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada Ni-CN, CN ve Ni içeren atıksuların EC prosesi ile etkili bir şekilde arıtılabildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study treatment of wastewater containing Ni-CN, CN and Ni is carried out by electrocoagulation (EC) technique. Effect of current density, operating time, initial pH, and ratio of CN/Cd and Cd/Cd on EC is investigated. Costs of energy, electrode, sludge and operation are calculated from the experimental result.Optimum operating conditions for wastewater containing Ni-CN by EC are found as current density of 60 A/m2, operating time of 80 min, and removal efficiencies of CN and Ni are 99.80% (0.52 mg/L) and 98.30% (2.0 mg/L) and operating cost of 1.441 $/m3. Removal efficiencies of CN and Ni for wastewater containing Ni-CN are obtained in the range 91.80-99.60% and 84.50-52.30% when pH is between 7 and 10. the operating cost calculated at these pH range is 0.83-1.44 $/m3.Removal efficiency of CN is increased with incresing of current density when wastewater contains. Optimum operating conditions are determined as current density of 30 A/m2, operating time of 30 min, initial pH 8.0 and operating cost of 0.50 $/m3.When current density of 30 A/m2, operating time of 80 min and initial pH of 8.0 are set as optimum parameters for wastewater containing Ni, removal efficiency of Ni and operating cost are calculated as 99.0% (1.70 mg/L) and 2.954 $/m3.When the optimum concentration ratio of 1.60 (CN/Ni and Ni/CN), removal efficiencies of CN and Ni and operating cost are found as 99.8% and 98.3% and 1.441 $/m3 respectively. The treatment of wastewater containing Ni-CN, Ni and CN by EC process is done effectively in this study.