Ambalaj atıklarının yeniden değerlendirilebilirliği ve Küçükçekmece örneği
Evaluation of recycling packaging waste and Küçükçekmece case
  1. Tez No: 179285
  2. Yazar: GÜL SÜMEYRA AKÇAY HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ambalaj, içine konulan ürünü, tüketiciye veya kullanıcıya ulaştırılması aşamalarında koruyan, temiz kalmasını ve taşınmasını kolaylaştıran, bir malzeme olarak tanımlanabilir. Plastik, metal, cam ve kağıt-karton malzemelerden yapılabilen ambalajlar, evsel, ticari ve endüstriyel kaynaklı olabilir. Tüketim alışkanlıklarının değişimine bağlı olarak her ürünün tüketiciye sağlıklı uzun ömürlü olarak ulaşması için ambalajlanması söz konusudur. Bunun sonucunda ürün tüketiciye ulaştığında ambalajın görevi bitmektedir. Tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarının değerlendirildikleri takdirde hammadde ihtiyacını karşılayarak, ekonomik getiri sağlarlar.Ambalaj atıklarının çevreye zarar verecek şekilde doğrudan ve dolaylı bir şekilde alıcı ortama verilmesinin önlenmesi ve önlenemeyen ambalaj atıklarının tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım yolu ile bertaraf edilecek miktarının azaltılması oldukça önemlidir. Ambalaj atıklarının geri kazanılmasıyla; doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, atık miktarı azalır.Bu tezin amacı ambalaj atıkların kaynağında ayrı toplanması, yeniden kullanabilirliği ilgili Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü yönetmeliği çerçevesinde alternatiflerin belirlenmesi ve İstanbul-Küçükçekmece'de uygulanan ambalaj atıkların geri kazanım ile ilgili yerel yönetimce uygulanan pilot çalışmanın çevresel ve ekonomik açıdan sonuçlarının değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Packaging is defined in the Regulations as 'all products made of any materials of any nature to be used for the containment, protection, handling, delivery and preservation of goods from the producer to the user or consumer. Industrial, commercial and domestic packing materials can be made from plastic, metal, glass and cardboard-paper materials.The management of packaging materials i.e. recovery and recycling of packaging waste aims to minimize the impact of packaging waste on the environment by reducing the amount going to landfill. The re-use and re-cycle of packing materials save natural and energy resources and also reduce waste quantity.The aim of this thesis to evaluate separate collection of packing waste materials and recovery and reuse alternatives according to Packing Waste Control Regulations and the pilot study conducted by local authority in Istanbul-Küçükçekmece in aspect of environmental and economical view.