New heuristics for competitive and hierarchical facility location problem
Rekabetçi ve hiyerarşik tesis yeri seçimi problemi için sezgisel yöntemler
  1. Tez No: 179305
  2. Yazar: HALE YEGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tesis yeri seçimi probleminin türevleri üzerine uzun yıllardır çalışılmıştır. Bu çalışmada iki türevin karması ele alınmaktadır: Rekabetçi tesis yeri seçimi ve hiyerarşik tesis yeri seçimi.Bir firma halihazırda bir rakibinin hiyerarşik tesislerini yerleştirmiş olduğu bir pazar ortamına, hiyerarşik tesislerini yerleştirmek istiyor. Amaç toplam kapılan pazar payından zincir oluşturmak için gerekli toplam maliyet çıkarılarak elde edilen toplam net karı en büyüklemektir.Hiyerarşik yapı, sıralı içlemci servis hiyerarşi modelidir ve tüm tesislerin iki seviyeli olduğu varsayılmaktadır.Ana varsayımımız bir müşterinin istemini (satın alma gücünü) iki zincir arasında, her zincirin ona en yakın tesisi için çekicilik düzeyi ile orantılı olarak bölüştürdüğüdür. Bu müşteri olma davranışı, olasılıksal ve gerekircii müşteri olma davranış modellerinin bir karmasıdır.Bu çalışmanın katkısı tesislerin çekiciliğinin sürekli bir karar değişkeni olarak ele almasıdır. Aynı zamanda her düzeyde açılacak olan tesislerin sayıları önceden belirlenmiş değildir.Bu problem için bir tamsayılı doğrusal olmayan model geliştirilmiştir. İlk olarak GAMS v22.0'ın içinde yeralan SBB çözücüsü uygulanmıştır. Daha sonra bir tavlama benzetimli algoritma geliştirilmiş ve bu algoritmanın içinde herbiri farklı ekle kaldır ölçütlerine sahip olan iki farklı strateji uygulanmıştır. İlk strateji (SASCAD) komşuluk aramak için ikinci en yakın ekle kaldır ölçütlerini barındırırken, ikinci strateji (SARAD) rasgele ekle kaldır ölçütlerini kullanmıştır. Daha sonra bu iki strateji karşılaştırılmış ve SASCAD'ın daha iyi sonuç verdiği fakat daha yavaş olduğu görülmüştür. SARAD çoğu deneyde SASCAD ile aynı sonuçları daha kısa sürede yakalamayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
A lot of versions of the facility location problem have been studied for along time. This work considers the combination of two versions CompetitiveFacility Location and Hierarchical Facility Location Problem.A company wants to locate hierarchical facilities to a market area where thereis a competitor that already located its hierarchical facilities. Theobjective is to maximize the total net profit which is obtained by subtractingthe total cost of constructing a chain from the total captured market share. Hierarchical structure is successively inclusive service hierarchy model andall facilities are assumed to be in two levels. Our main assumption is that a customer splits his/her demand (buying power)among the chains proportional to the attraction level to the closest facilityof each chain. This patronizing behavior is a hybrid of probabilistic anddeterministic patronizing behavior models.The contribution of this study is treating the attractiveness of facilities ascontinuous decision variables. Also the number of each level of facilities tobe opened is not predetermined.A nonlinear mixed integer model is developed for the problem. Firstly the SBB solver within GAMS\ suite v22.0 is employed. Then a SimulatedAnnealing Algorithm is developed and within this algorithm two different strategies each having different add-drop criteria are employed assolution procedure. The first strategy consists of add-drop second closestcriteria (SASCAD) whereas the second strategy uses random add-drop criteria(SARAD) for neighborhood search. In both strategies Simplex Search andFibonacci Search algorithms are employed to find the attractiveness values.Then these strategies are compared and it is seen that SASCADresults better however it is more time consuming. SARAD achieved tocatch the same results with the SASCAD in most of the experimentsmoreover it takes less time.