Implemetation and performance evaluation of sigma-delta modulators
Sigma-delta kipleyicilerin gerçeklenmesi ve başarımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 179304
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sigma Delta analog sayısal ceviriciler, aşırı ornekleme kullanmaları sayesinde karmaşık analog devrelere ve elemanlarının eşlenmesinde yüksek kesinlige ihtiya¸c ol-maksızın yüksek çözünürlüğe ulasmalarıyla yakın zamanda geniş kullanım alanları bulmuşlardır. Bu ceviriciler, ileri besleme ve geri besleme yolları kullanarak daha yu¨ksek basarımlara ulaşırlar. Fakat çok fazla yol olması sebebiyle kullanılacak yol-ların tespiti ve degerlerinin en uygun bi¸cimde belirlenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. En uygun durumun araştırılması yolunda, bu ¸calışma otomatik bir yazılım kul-lanılarak yollarının degerleri tespit edilmiş yapıların gerçeklenmesiyle başlıyor. Daha sonra bu yapıların basarımları hakkında teorik bir yaklasm getiriliyor. Bunu takiben gerek yapıların gerceklenmesiyle ilgili bilgileri gerek teorik yaklasmı kullanarak bu ¸calışma basarımla yolların degerlerini ilişkilendiren kapalı denklemler bulmaya yoneliyor. Son olarak sinyal gurultu oranına duyarlılığı, alanı ve guç tüketimini başarım degişkenleri olarak tanımlayarak bunlarla yolların degerleri arasında ilişkilere ulaşılıyor.
Özet (Çeviri)
Sigma?Delta A/D converters have recently become popular since they achieve high resolution by means of oversampling without the need of high accuracy matching of elements and complex analog circuitry. They even reach higher performance utilizing feedback and feedforward paths. However finding the paths to be used and their values in an optimal way is an important concern, since there exist a lot of paths. In search of optimality, this work starts with the realization of the topologies found by an automation tool. Then, some theoretical approach about the performance of the architectures are developed. Following this, using either implementation data or theoretical approach it searches for finding closed?form equations relating performance with path gains. Defining SNR sensitivity, area and power consumption as performance metrics, it reaches some relations which are functions of path gains.