Artificial neural networks approach for the determination of aquifer parameters
Akifer parametrelerinin belirlenmesinde yapay sinir ağları yaklaşımı
- Tez No: 179327
- Danışmanlar: PROF. CEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akifer parametrelerinin sağlıklı ve güvenilir bir biçimde belirlenmesi, yeraltı suları için geliştirilen matematiksel modellerin daha kesin sonuçlarlar vermesi bakımından önemlidir. Son zamanlarda, çeşitli Hidroloji problemlerinin çözümlerinde matematiksel modellerin yanı sıra yapay sinir ağları modellerinin de kullanıldığı görülmektedir. Yapay sinir ağları, doğası gereği problemin fiziksel yapısının anlaşılmasına gerek kalmadan karmaşık ilişkileri rahatlıkla öğrenip yeni bilgileri de işleyebilmektedir. Bu çalışmada zemin iletme kapasitesi ve su biriktirme katsayısı gibi basınçlı akifer parametrelerinin belirlenmesi için yapay sinir ağları yaklaşımından yararlanılmıştır. Ayrıca sızdıran basınçlı akifer için yeni bir yaklaştırmalı yapay sinir ağı modeli geliştirilmiştir. Yapay sinir ağları yaklaşımı ile elde edilen sonuçlar akifer parametrelerinin belirmesi için geliştirilen geleneksel eğri eşleştirme yöntemleriyle de karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak, sahadan toplanan zemin iletme kapasitesinin bütün bir akifer içinde dağılımı bulmak amacıyla yapay sinir ağları modeli ile bir sayısal deney yapılmış, modelin verimliliği aynı amaç için geliştirilen matematiksel yöntemlerin sonuçları ile sorgulanmıştır.Sonuç olarak, yapay sinir ağları yaklaşımının akifer parametrelerinin belirmesi için başarıyla uygulanabileceği gösterilmiştir. Hidroloji alanında, yapay sinir ağları modellerinin alternatif bir modelleme seçeneği olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of the aquifer parameters with sufficient accuracy is an important issue in the application of the mathematical models which have been developed for the groundwater systems. Recently, Artificial Neural Networks (ANNs) approach has become popular trend in the solutions of several hydrological problems. ANNs have the ability of learning and processing the introduced data without the need for the full understanding the physical world of the problems at the hand. In this research, ANN approach has been utilized to determine confined aquifer parameters such as transmissivity and storativity. Furthermore, an iterative ANN model has been proposed to determine leaky confined aquifer parameters. The results that have been obtained by ANN models have been also compared to the conventional curve matching procedures that are employed for the determination of aquifer parameters. As a second dimension of this thesis, a numerical experiment has been conducted to contour transmissivity distribution of a hypothetical aquifer by the ANN approach. The performance of the ANN model has been investigated by comparing the solutions of mathematical methods, namely Radial Basis Function and Ordinary Kriging, which are used in data interpolation.As a conclusion, the ANN approach has been successfully applied to determine aquifer parameters. ANN models demonstrate that the ANN approach can be an alternative modeling technique for the solution of various Hydrological problems.