Angle of arrival estimation for cellular networks in multipath environments
Çokyollu ortamlarda hücresel ağlar için geliş açısı kestirimi
- Tez No: 179328
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM, Y.DOÇ.DR. KEREM HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son on yılda, kablosuz haberlesme sistemindeki bir cep telefonunun yerini tespit etme problemi önemli bir arastırma alanı haline geldi. Cep telefonlarının daha sık kullanılmaya baslanmasına paralel olarak çok sayıda yer belirleme yöntemleri gelistirildi. Bu yöntemler, cep telefonu kullanıcılarının yerini en iyi sekilde tespit etmeyi ve yer belirleme yöntemleri sayesinde sunulacak servislerin etkili olarak kullanımını saglamayı hedeflemekteler. Yer belirleme yöntemlerinin performansı kablosuz kanalın karakteristik özelliklerine baglıdır. Kanalda çokyolluluk etkileri mevcut ise, saçıcı nesneler cep telefonu için gelis açısı kestiriminde hatalara neden olabilirler. Bu tez ile, çokyollu iletim ortamında ve baz istasyonlarında düzgün dogrusal anten kullanıldıgı durumda, çesitli gelis açısı kestirim yöntemlerinin performansları incelenmistir. Yöne bagımlı bir saçılma modeli kullanılmıstır ve farkli yöntemlerin performansları simülasyon sonuçları ile birlikte analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
Estimation of a mobile user?s location within the wireless network has become a significant area of research within the last 10 years. Parallel to the increasing popularity of mobile phones, numerous location estimation techniques have been developed. These techniques aim to provide accurate position of mobile users and to open the way for the efficient usage of cellular services that can be provided with the help of location estimation. Performance of location estimation schemes depends on the characteristics of the wireless channel. When the channel induces multipath effects, scattering objects can lead to errors in the estimated angle of arrival (AOA) of the mobile station. This thesis studies the performance of different AOA estimation algorithms in the multipath propagation environment where uniform linear arrays (ULAs) are considered at the base stations. A nonisotropic scattering model is used and performances of different algorithms are analyzed with the results of several simulations.