Blind spots of qualitative simulators
Nitel benzetimcilerin kör noktaları
  1. Tez No: 179335
  2. Yazar: NURİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET CELAL CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Nitel benzetimciler, dinamik sistemlerin olası davranışlarının analizi konusunda önemli araçlardır. Nitel benzetim yönteminin bazı kuramsal sınırları mevcuttur. Bir nitel benzetimci, kimi girdiler için ya yanlış tahminler vermekte ya da bazı olası davranışları göstermemektedir. Gösterilmiştir ki, mükemmel bir nitel benzetimci yapılamaz. Çünkü bazı yanlış tahminlerin yanlış olduğu ispatlanamamaktadır. Bu tez, yanlışlığı ispatlanabilen bütün yanlış tahminleri fark edip eleyebilen bir nitel benzetimcinin yapılabilirliğini sorgulamaktadır. Olumsuz bir sonuca ulaşılmıştır. Kimi makul özellikleri taşıyan herhangi bir nitel benzetimci için bu nitel benzetimci tarafından elenemeyen yanlışlığı ispatlanabilir bir yanlış tahmine neden olan ve sistematik bir şekilde elde edilebilen bir girdi mevcuttur. Bunun yanı sıra, gösterilmiştir ki yanlışlığının ispatlanması üstel zaman gerektiren yanlış tahminler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Qualitative simulators are important tools for analyzing the possible behaviors of a dynamical system. The technique of qualitative simulation has some theoretical limitations. For some input system models, a qualitative simulator either predicts spurious (impossible) behaviors or does not predict some possible behaviors. It has been shown that a ?perfect? qualitative simulator cannot be built, because there are some spurious behaviors which cannot be proven to be spurious. This thesis questions the possibility of building a qualitative simulator which can detect and eliminate all spurious behaviors which can be proven to be so. We find the answer to be negative. For each qualitative simulator which possesses some reasonable properties, there is an efficiently constructible, provably inconsistent input which cannot be rejected by the simulator in question. In addition, it is shown that there exist spurious behaviors which require exponential time to detect.