Matchmaking in semantically enhanced web services: Inductive ranking methodology
Anlamsal web servislerinin eşleştirilmesi: Tümevaran sıralandırma yaklaşımı
  1. Tez No: 179334
  2. Yazar: SELİM ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAR BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz dünyasında bilgi hem endüstri ve hem de akademik dünyanın gözünde en önemli değer konumundadır. Bilginin web tabanlı ortamlarda birikmesi ve farklı ancak birlikte hareket etme zorunluluğu olan uygulamaların entegrasyonu için artan talep, günümüz bilgi yönetim politikalarını servis tabanlı olmaya itmektedir. Web servislerinde sağlanan anlamsal ilerlemeler bu baş döndürücü değişim sürecinde yeni bir adım olmuş ve farklı uygulamaların entegrasyonunda ilerleme sağladığı gibi ölçeklenebilirlik konusundaki endişeleri azaltmayı da başarmıştır. Gelişen her teknoloji önümüze yeni bir açmaz sunarken, her yeni açmaz da yeni teknolojilerin gelişmesine yol açar. Anlamsal web servisleri genel kabül gördükçe en uygun ve istenilen web servisinin keşfi yeni bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır.Web servislerinin keşfi farklı uygulamaların entegrasyonu sürecinde etkileşimin yapılacağı eşin bulunması açısından kilit bir adım olduğu gibi derlenme sürecindeki temel adımı oluşturması açısından da önem arz eder. Keşif ne kadar başarılı gerçekleştirilirse derlenme de o derece başarı ile neticelenecektir. Verilen gereksinimlere göre en uygun servisi bulmak doğru, verimli ve hassas bir skorlama mekanizması gerektirmektedir.Bu çalışmamızda anlamsal web servislerinin derecelendirilmesini konusunu ele aldık. Temel stratejimiz konseptler arası tekil ilişkileri baz alan ve farklı konseptler arası ilişkiyi işbu tekil ilişkiler yoluyla elde eden bir benzerlik kıstası yaratmak oldu. Bu yaklaşımı aynı problemi adresleyen diğer algoritmalarla karşılaştırmak için örnek bir servis kümesi üzerinde test ettik ve keşif sürecindeki ilerlemeleri gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Information is the most valuable asset of today?s world, both from the perspective of industry and academia. Accumulation of information on web based mediums with increasing demand of integration between different but necessarily collaborating parties drives today?s information management policies be service-driven. Semantic enhancements on web services take one more step ahead in this amazing evolution and improve integration between different applications besides removing concerns on scalability. Each emerging technology is a result of a trade-off and each trade-off yields new technologies to emerge. Once semantic web services become widely accepted, discovering the most appropriate and desired service becomes a challenging issue.Discovery is one of the key steps in the integration of applications, not only because it figures out who the companion in the interaction is but also it forms up the basis step for composition. Once discovery of web services can be successfully managed, composition of services will yield more successful results. To identify which service is the most appropriate for given user requirements, there has to be a valid, efficient and sensitive scoring mechanism to measure appropriateness.In this research, we focus on ranking of semantically enhanced web services. We base our strategy on individual relations between different concepts of ontology and identify the similarity degree with appropriate combination of those individual relations. We run our algorithm as well as other approaches addressing the same problem on a sample set of semantic web services and observe improvements on service discovery performance.