Secure skyline querying
Güvenli skyline sorgulamaları
- Tez No: 179339
- Danışmanlar: PROF.DR. TAFLAN İMRE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Boyutu d olan noktalar kümesi üzerindeki Skyline işlemi verilen d boyut için hiç bir nokta tarafından domine edilmeyen noktaları içerir. Skyline sorgulamaları ve hesaplanması son zamanlarda veritabanı ile ilgilenen topluluklar tarafından büyük ilgi görmüştür. Skyline noktaları veritabanı sistemlerinde önem taşımaktadır. Bu noktalar çok kriterli karar verme sistemleri ve veri madenciliği sistemlerinde çok kullanışlıdır. Günümüzde Skyline hesaplamaları ile veri sorgulamaları yapan algoritmalar mevcuttur. Bunun yanında şifrelenmiş veri üzerinden sorgulama yapan algoritmalar da mevcuttur. Sunulan sistemde, Skyline hesaplanmaları güvenli bir yoldan yapılmıştır.Şifreleme süreci Skyline hesaplamaları ile entegre edilmiştir. Şifreleme için, sıralamayı koruyan şifreleme metodu olan ve böylece performansa katkısı bulunan OPES kullanılmıştır. Sunulan sistemde, sistemin güvenliği şema saklama prosedürü ile güçlendirilmiştir. Bu sistem ile Skyline hesaplamalarında güvenli bir yol ile dış kaynak kullanılabilir. Sunucuistemci mimarisi dış kaynak kullanımı için kullanılabilir. Özet olarak, bu sistem Skyline hesaplamalarını güvenli bir yolla yapmamızı sağlar.
Özet (Çeviri)
The skyline of a set of d-dimensional points contains the points that are not dominated by any other point on these d-dimensions. Querying skyline points and its computation has recently received considerable attention in the database community. Skyline points are important in database systems. They are useful for multi-criteria decision making systems and data mining systems. There are several algorithms that query data by Skyline computation. Also, there are several algorithms that query requested data from encrypted data. In my proposed system, the Skyline computation is proposed in a secure way. I combine encryption process and skyline computation in a single system. For encryption, order preserving encryption, OPES is used, which helps in the performance. The security of the system is strengthened by the schema hiding procedure in the proposed system. By this system, the skyline computation can be outsourced in a secure way. The client-server architecture is used for outsourcing. In summary, this system proposes Skyline computation in a secure way.