The socket length of piles in soft rock: A case study
Yumuşak kayalarda kazıkların soketlenme boyu: Bir vaka analizi
- Tez No: 179338
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek yapılarda radye temeller altında belirli bir kalınlıkta nisbeten zayıf zemin yeralması halinde temel sistemi, taşıyıcı zemine belirli bir boyda soketlenen kazıklarla teşkil edilmektedir. Bu kazıkların, uç direncine genellikle kritik deplasman şartları nedeni ile müsade edilmediğinden, üst yapıdan gelen yüklerin münhasıran çeper sürtünmesi ile taşınması öngörülmektedir. Ancak literatürde geçmiş uygulamalarda kazıklar boyunca oluşabilecek birim sürtünme dirençleri için farklı görüşler bildirilmiş olup, bu nedenle tasarımda kullanılacak çeper birim sürtünme direncinin, önemli uygulamalarda ölçülerek tahkik edilmesi, birim çeper direncinin kazık boyunca dağılımının belirlenerek düşey proje kazık yüklerinin belirli bir güvenlikle taşındığının ispatlanması büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda vaka analizi olarak sunulan bu makalede İstanbul Maslak'da Mashattan projesi kapsamında yapımı planlanan 34 katlı on adet yüksek bloğun üç adedinin altında çatlaklı kumtaşı-kiltaşı Trakya formasyonu üzerinde tamamen ayrışmış aşırı konsolide kil-kum seviyeleri içeren Belgrad formasyonu yeralmaktadır. Belgrad formasyonunun ve ayrışmış grovakların kalınlığının da değişken olması nedeni ile, birim çeper sürtünmesinin her iki formasyonda kazık boyunca dağılımının belirlenmesi gerekmiştir. Bu maksatla, blok dışında, tasarımı tahkik amaçlı özel iki adet kazık yükleme deneyi yapılmış, kazıklar tasarım yüklerinin iki katı olan 6000 kN'a kadar yüklenmiştir. Bu deneylerde, birim çeper sürtünme dirençleri deney kazığı boyunca , donatı üzerine özel bir şekilde yerleştirilen, birim deformasyon ölçer-strain gauge'ler vasıtasıyla, deformasyonlarını izlemek suretiyle ölçülmüştür. Sonuçta, çeper direncinin derinlikle dağılımı bulunmuş ve tatbik edilen yükün, ne kadarının kazık çeperi ve ucu arasında paylaşıldığı belirlenmiştir. Ölçülen değerler tasarımda kullanılan birim çeper direnci değerleri ile mukayese edilerek tasarımın güvenliliği uygulama öncesi tahkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In case where weak soil take place under mat foundations of high, heavily loaded structures, foundation system is designed with socket piles which transfer their load through skin friction to a firm stratum located at a considerable depth below the base of the structure. End bearing is generally not allowed for foundation piles of high structures for limiting vertical displacement conditions. Therefore the load of the structure is designed to be carried by friction between the firm stratum and the pile shaft. In literature there are different empirical relations for calculating unit friction resistance along the firm stratum. In important applications, it is very crucial to obtain unit friction resistance values, their change with respect to depth by measurements, utilizing special pile load tests and prove that piles carry the load with a desired factor of safety within tolerable displacements. In this thesis, a case study is presented at Maslak, Istanbul which is named as the Mashattan project where ten 34 storey high rise residential blocks are planned to be constructed. The subsoil conditions consist of completely weathered, over consolidated clays(Belgrade Formation) which are located above the extensively fractured ?graywacke? claystone- siltstone- sandstone formation, locally known as Trace Formation. Thickness of the Belgrade formations vary at the site, that is why friction between the soil and the pile shaft, with respect to depth and formation, needs to be determined. For that reason two special loading tests were performed just outside the foundation area and the test piles were loaded up to 6000 kN, which is twice the design load. In those tests, unit skin friction values are measured by taking strain measurements from the strain gauges which are installed at three different locations on the test piles. As a result, change of skin friction values with respect to depth is determined. Furthermore distribution of the applied load to skin and the tip are examined. By comparing calculated and measured unit skin friction values, safety of the design is tested prior to construction. Consequently, proper socket length of the pile to be utilized is determined.