Design and analysis of collection systems for incentive-dependent product recovery
Ürün geri alımlarının teşvik miktarına bağlı olduğu durumda toplama sistemlerinin tasarım ve analizi
- Tez No: 179348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada kar amacı güden bir şirketin müşterilerden kullanılmış ürünleri toplaması ve toplama merkezi yer seçimi problemini içeren üç tane tersine lojistik modeli öneriyoruz.İlk modelde şirketin karını en iyilecek şekilde en uygun toplama merkezi yerleri ve müşterilere ürünlerini iade etmeleri için ödenecek teşvik miktarlarını belirlemeye yönelik doğrusal olmayan bir karışık tamsayı modeli oluşturulmuştur.Ayrıca hükümet ve şirketler arasındaki ürün geri toplama açısından ilişki inceleyen iki seviyeli iki adet model kurulmuştur. Bu modellerde şirket sadece karlılık arttırmaya odaklandığından toplanan ürün miktarı hükümetin hedeflediği toplama oranının gerisinde kalabilir. Hükümet şirketi bu anlamda desteklemek için her bir toplanan ürün başına belli bir miktar parasal destek vermektedir. Her iki model birbirinden hükümetin şirketin kullanılmış ürün toplama problemine destek verici veya kanuni olarak zorlayıcı şekilde yaklaşmasıyla ayrılır.Orta ve büyük boyuttaki problemleri çözmek için sezgisel yöntemlerden yararlandık. Şirketin problemini çözerken tabu arama metodu ile toplama merkezlerinin yeri belirlenir. Daha sonrasında ise Nelder-Mead Simplex arama yöntemiyle uygun teşvik miktarı bulunur. Hükümetin problemi ise Brent kök bulma metoduyla çözülür. Bütün modellerde ticari programların sonuçlarına göre iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose three reverse logistics models in which we address the problem of locating collection centers of a profit seeking company that aims to collect used products (cores) from product holders via a pick-up strategy.Firstly, we formulate a mixed-integer nonlinear facility location-allocation model to find both the optimal locations of collection centers and the optimal quality dependent incentive values to be paid to product holders for returning their cores.Furthermore, we elaborate on two BP formulations to model the relationship between the government and the company engaged in core collection operations. Since the company seeks only economic profitability, the collected amounts may not be aligned with the target collection rate imposed by the government. In both models, the government pays a unit subsidy to the company for each core collected. The two models differ from each other by the attitude of the government towards the company as being supportive or legislative.We propose heuristic methods to solve medium and large size instances. For the company's problem the main loop of the method is based on tabu search performed in the space of collection center locations and Nelder-Mead simplex search is called to determine the best incentives and the corresponding net profit. For the government's problem, we propose a solution approach based on Brent's method which is a root finding method. Our heuristics obtain good results in all models compared to the results of commercial solvers.