Rework loop and quality information feedback
Tekrar-üretim hattı ve kalite kontrol geribildirimi
- Tez No: 179350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Nüfus yoğunluğunun yüksek olması ve kaynakların kısıtlı olması rekabeti arttırmaktadır ve bu rekabette hayatta kalabilmemiz için mevcut kaynaklarımızı akıllıca kullanmamız gerekmektedir. Bugünün üreticileri bu gerçeğin bilincindedirler ve maliyetleri aza indirgeyecek, bozuk parça sayısını azaltacak ve aynı zamanda müşterinin beklediği kalitede ürün üretecek etkili imalat metotları geliştirmektedirler. Üretim tesislerinde. makinalar yüzde yüz güvenilir değildir ve sık sık kalitesiz parça üretebilirler. Tekrar-üretim, gerekli nitelikleri karşılamayan ürünlerin tekrardan işlenip hatalı olan kısımlarının düzeltilmesidir. Tekrar-üretim tekniği, ıskarta sayısını azaltan etkili bir metotdur. Tekrar-üretim hatlı imalat sistemlerinde, kalitesiz parça fark edilip tekrar-üretim hattında tamir edildikten sonra, tekrar ana imalat sistemine gönderilir. Kalitesiz parça sayısını azaltmak için imalat sistemlerine ayrıca muayene istasyonları eklenmektedir. Bozuk parça muayene istasyonunda fark edildiğinde, bozuk parçayı üreten makina kalitesiz üretime daha fazla devam etmemesi için durdurulur. Bu Kalite Kontrol Geribildirimi olarak adlandırılır.Bu çalışmada, bir veya birden fazla tekrar-üretim hattına sahip olan imalat sistemlerini analiz eden bir Markov modeli sunuyoruz. Bu sistemleri analiz etmek için Li tarafından sunulmuş küçük sistemlere bölme tekniğini kullanacağız. Yalnız bizim çözüm tekniğimizin Li' nin sunduğu teknikten ayrıldığı bazı noktalar var: Biz kalitesiz parça bulma olasılığını makinaların güvenilirliklerine göre belirleyeceğiz. Bu çalışmada ayrıca şu sorunun cevabını arayacağız: Eğer kalitesiz parçalar ayrı bir hatta düzeltilip tekrar işleniyorsa, kalitesiz parçayı üreten makinayı genede durdurmalı mıyız? Bir başka deyişle, kalite kontrol geribildiriminin, tekrar-üretim hatları üzerindeki etksini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
High population and limited amount of resources increase competition, and in order to survive in this competition we must use these resources wisely. Today?s manufacturers are conscious of this fact and they find efficient production methods which minimize the costs and reduce the scraps as well as provide the quality level that satisfy customer needs. In production plants, machines are not one-hundred percent reliable and they may sometimes produce defective parts. Rework, i.e. the transformation of products that do not meet the desired specifications into products that do, is one of the efficient methods that reduces the amount of scraps. In the production systems with rework loop, after the bad parts are detected and repaired by the rework line, they are sent back to the main transfer line. In order to reduce the number of defective parts, some inspection stations are located in the production systems. When a defective part is detected at inspection stations, the machine producing the bad parts is stopped so that it will not produce more defective parts. This is called Quality Information Feedback.In this thesis, we present Markov models for the approximate solution of the production systems with both single rework line and multiple rework lines. We use overlapping decomposition approach that offered in Li (2004) to approximate the throughput rate of the production systems with rework loops. The idea of overlapping decomposition technique is to decompose the system into serial transfer lines. Our model is different from Li in that, we use decomposition technique instead of aggregation procedure while evaluating the serial transfer lines and we formulate the rework rate with respect to yields of the machines that have quality failures. The accuracy of the method is validated by simulation experiments. In this work, we also seek the answer to a fundamental question: Although the bad parts are repaired in a separate line (rework line), should we stop the machines producing bad parts? In other words, we analyze the effect of quality information feedback on the rework production systems in this thesis by using the models that are developed by Kim and Gershwin, (2005).