A control framework for mobile payment systems
Mobil ödeme sistemleri için bir kontrol yapisi
  1. Tez No: 179351
  2. Yazar: KEMAL ELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. TAMER ŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yakın gelecekte, kablosuz ödeme sistemleri, üstün iş fırsatları oluşturmaya, tüketicilere mobil hizmetleri, elverişli ve esnek bir biçimde, istenilen yerde ve zamanda sağlamaya başlayacak, bu sistemlerin bankacılık sektöründe ve ödeme işlemlerinde önemi artacaktır. Cep telefonlarının, PDA'ların ve diğer mobil cihazların yayılımı düşünüldüğünde, mobil ödeme sistemleri hakkındaki bu öngörü desteklenmektedir. Ayrıca mobil ödeme sistemlerinin bir diğer yanı ise cep telefonlarının her tipte ödemeler için kullanılabilmesidir. Güvenli ve uygun maliyetli kablosuz ödeme çözümleri üretmenin, iş fırsatları yaratmasının yanında, mühendislere çözülmesi gereken yeni teknik konular getirmesi de bir diğer yönüdür. Bu yüzden, mobil ödemeleri destekleyen, güvenli ve kolay yönetilebilir kablosuz ödeme sistemleri üretmek popüler bir araştırma konusudur.Bu projede, stabil, güvenli ve sağlam bir mobil ödeme sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Kural tabanlı, kullanıcı tarafından özelleştirilebilen dolandırıcılık tespit etme modülü, ek olarak sisteme dahil edilen yüksek güvenlik önlemleri, kullanıcı dostu, anlaşılması kolay arayüzü ile bu mimari gerçeklenebilir bir mobil ödeme yapısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobile payment on wireless devices will provide excellent business opportunities in the coming years and offers consumers convenience and flexibility of mobile services anytime and at any place, and is playing an increasingly important role in payments and banking. This prediction is supported when considering the high rate of penetration of mobile devices, especially mobile phones, PDA?s and other. Also an additional aspect is that the mobile phone can be used as payment device for all types of payment situations. Creating secure and cost-effective wireless payment solutions to support mobile device users not only provides good business opportunities, but also brings new technical challenges and issues to engineers. So how to build secured, easily manageable, wireless payment systems to support mobile payment transactions becomes a hot research topic.In this project, a stable, secure and reliable mobile payment system is designed and implemented. With rule-based, user-customizable fraud detection system and additionally implemented high level security precautions; user friendly and intuitive interface, this architecture offers a feasible mobile payment framework.