Multimodal biometric verification and identification using face and hand
Yüz ve el kullanarak çoklu şekilde gerçekleme ve özdeşleştirme
- Tez No: 179352
 - Danışmanlar: PROF. LALE AKARUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, mesru kullanıcıları biyometrik özelliklerine göre özdeslestiren ve gerçekleyen gerçek zamanlı kullanıcı arayüzleri gelistirmektir. Uygulamalarda yüz ve el geometrisi biyometrik belirleyici kimlikler olarak kullanılmıstır. Bu biyometrik belirleyicileri kullanan uygulamalar, tekli ve çoklu sekillerde gelistirilmistir.uygulama ve kod üreticileri özel görevler için tasarlanmıslardır. Bu çalısmada, kullanıcıların el ve yüz imgelerini gerçek zamanlı olarak toplamak, onları kaydetmek, gerçeklemek ve özdeslestirmek için altı tane Java uygulaması gelistirilmistir. Bütün uygulamalar ``sihirbaz uygulama'' olarak tasarlanmıs ve aynı senaryo üzerine oturtulmustur. Yüz tanımada, yüz imgelerinin özniteliklerini elde etmek için Gabor dalgacıkları kullanılmıstır. Kisi eslestirme Gabor tabanlı öznitelik vektörlerine göre yapılmıstır. El tanıma kısmında, el sekli tabanlı yaklasım uygulanmıstır. Bu yaklasımın önemli adımları el kesimleme, normallesme ve özniteliklerin çıkarımı olmustur. Uygulamaların basarımını sınamak için 40 kisiden veri toplanmıstır. Tanıma algoritmalarının basarımları, el, yüz ve çoklu sekiller için incelenmistir. Basarımın yanısıra, arayüzün kullanıslılığını artırmak için kullanıcı değerlendirmesi yapılmıstır. Hız, arayüz ve uygulamaların kullanılırlıklarını içeren bir anket sonucu, veri alınan kisilerden toplanmıstır. Kullanıcıların önerilerinden sonra arayüz tekrar gözden geçirilip düzeltilmistir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to develop user interfaces that identify and verify legitimate users in real-time due to their biometric characteristics. Face and hand geometry were the biometric identifiers that were used in the applications. Application programs using these biometric identifiers were developed in unimodal and multimodal cases. In this study, six Java applications were developed to capture users' hand and face images in real-time, to enrol, to verify and identify them. All of the applications were designed as wizard applications and were built upon the same scenario. In the face recognition, Gabor jets were used to extract feature values of the face images. Matching the person was done according to the Gabor based feature vectors. In the hand recognition task, hand shape-based approach was applied on the hands. Hand segmentation, normalization and feature extraction were the important steps of this approach. In order to test the performance of the applications, data were acquired from 40 people. Recognition performances of the algorithms were analyzed for face, hand and fusion of two modalities. Besides performance, user evaluation was carried out in order to improve the usability of the user interface. A questionnaire regarding the speed, user interface and usability of the applications were collected by the people whose data were acquired. The interface was revised after the recommendations of the users.