Testbed implementation of a MIMO-OFDM data link at sub 6 GHz frequency bands using an SDR platform
6 GHz altı frekans bantları için SDR tabanlı MIMO-OFDM veri bağı test ortamı gerçeklemesi
- Tez No: 520784
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar spektral verimlilik ve çeşitleme avantajları sayesinde çok girdili çok çıktılı (MIMO) sistemlerinde yoğunlaşmıştır. MIMO sistemlerinde, dikey frekans bölmeli çoklama (OFDM) tekniği genişbant frekans seçmeli kanalı darbant düz kanallara dönüştürdüğü için oldukça tercih edilen bir modülasyondur. Böylece, MIMO-OFDM ile sinyal zaman, frekans ve uzayda temsil edilebilmektedir. Bu durum çoğullama ve çeşitleme üzerinde büyük bir avantaj getirir. Son on yıl içerisinde MIMO-OFDM sistemlerinin popüler olması sebebiyle bu sistemler için farklı algoritmalar çalışılmakta ve gerçek ortamda test edilip doğrulanması için test ortamlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada 6-GHz altı frekans bandında çalışan SDR tabanlı bir MIMO-OFDM veri bağı test ortamı gerçeklenmiştir. İlk olarak, MIMO-OFDM veri bağına ait, çeşitli senkronizasyon, kestirim, denkleştirme ve sezim algoritmaları içeren bir fiziksel katman (PHY) tasarlanmıştır. Ayrıca, farklı kanal koşullarında simülasyon ortamında modellenen bazı RF bozulmalarını da dikkate alarak PHY başarımını test etmek ve doğrulamak için MATLAB programında bir MIMO-OFDM simülatörü gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak, SDR cihazları kullanılarak bir MIMO-OFDM test ortamı gerçeklenmiştir. Sinyal üretimi ve demodülasyon işlemleri için MATLAB simülatörümüz kullanılmıştır. SDR'lar ile sinyal iletimi ve kayıt işlemleri için ise GNU Radio yazılımı Python ortamında kullanılmıştır. Testler 5G standardizasyonunda önde gelen aday frekans bantlarından 3.5 GHz'de gerçekleştirilmiştir. Tasarladığımız MIMO-OFDM veri bağı fiziksel katmanı kapalı ve açık olmak üzere farklı ortamlarda test edilmiştir. Ayrıca, 3.5 GHz frekans bandındaki kanal SISO ve 2x2 MIMO senaryoları için kapalı ve açık alanlarda ölçülmüştür. Kanalın durgun ve hareketli durumlardaki karakterizasyonu incelenmiştir ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies in recent years concentrate on multiple input multiple output (MIMO) systems because of spectral efficiency and diversity advantages. In MIMO systems, a technique called orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) is highly preferred since it turns wideband frequency selective channel into narrowband flat channels. Hence, the signal can be represented in time, frequency, and space with MIMO-OFDM. This brings a huge advantage on both multiplexing and diversity. Because of its popularity in the last decade, people are studying various algorithms for MIMO-OFDM systems and they always need a testbed platform in order to test and validate the algorithms in a real environment. In this study, a testbed for MIMO-OFDM data link is implemented by using software defined radio (SDR) devices working at sub-6 GHz. First, a physical layer (PHY) for MIMO-OFDM data link is designed including various synchronization, estimation, equalization, and detection algorithms. Additionally, a MIMO-OFDM simulator is implemented in MATLAB in order to test and verify the performance of PHY in different channel conditions also by taking into account some RF impairments that are modeled in simulation environment. Second, a MIMO-OFDM testbed is implemented with SDR devices. For transmit signal generation and demodulation operations our MATLAB simulator is used. However, for signal transmission and acquisition with SDRs, GNU Radio software is used in Python environment. Tests have been carried out at 3.5 GHz which is the foremost candidate frequency band in 5G standard. Our MIMO-OFDM data link PHY has been tested in various places including indoor and outdoor environments. Also, the channel at 3.5 GHz was measured for SISO and 2x2 MIMO scenarios in both indoor and outdoor environments. The characterization of the channel in static and dynamic conditions is investigated and discussed.