Recycled aggregate concrete at elevated temperatures
Geri kazanılmış agregalı betonların yüksek sıcaklıktaki özellikleri
- Tez No: 179353
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Yıkılan yapılardan elde edilecek agregaların beton üretiminde yeniden kullanılması çevre kirliliğinin önlenmesine ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı olacaktır. Öte yandan bu geri kazanılmış agregalar ile üretilen betonların taze ve sertleşmiş beton özellikleri garanti edilmelidir. Bu çalışma geri kazanılmış agrega ile üretilen betonların mekanik ve dayanıklılık özelliklerine yüksek sıcaklık etkisini sunmaktadır. Beton ve diğer yapı malzemeleri bazen yüksek sıcaklığa maruz kalmaktadır. Geri kazanılmış agrega miktarı yüzde 25, 50, 75 ve 100 olan beton karışımları hazırlanmıştır. Deney numuneleri 250 0C'ye kadar yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldıktan sonra mekanik özellikleri basınç dayanımı, elastisite modülü ve yarma çekme dayanımı testleri ile saptanmış olup dayanıklılık özellikleri ise su emme testi, hızlı klor geçirgenlik testi ve kılcal su emme testi gibi geçirimlilik testleri ve cıva sürüklemeli boşluk testi ile, taramalı elektron mikroskobu ile çekilmiş fotoğraflar üzerinde imaj analizi ile boşluk ölçümü ve de çatlak gözlemleri yapılarak araştırılmıştır. Kaynak betonun kalitesi, su/çimento oranı, geri kazanılmış agrega oranı, sıcaklık ve yaş etkileri incelenmiştir. Mekanik ve dayanıklılık özelliklerini etkileyen ana etkenin su/çimento oranı olduğu ve kaynak beton kalitesinin önemli bir etkisinin bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Geri kazanılmış agrega miktarı, dayanıklılık özelliklerini mekanik özelliklerden daha fazla etkilemiştir. Ölçülen özelliklerde yaş faktörü genel olarak olumlu katkı sağlarken, oda sıcaklığı ile 250 0C arasındaki sıcaklık artışı farklı sonuçlar göstermiştir. Yüksek sıcaklıkların özellikle betonun dayanıklılık özelliğine etkisi normal betonlara göre geri kazanılmış agrega ile üretilen betonlarda çok daha fazladır. Doğal agreganın yüzde on oranında geri kazanılmış agrega ile değiştirilmesi betonun mekanik ve dayanıklılık özelliklerini yüksek sıcaklıklardan sonra da muhafaza etmiştir.
Özet (Çeviri)
Recycling the demolished concrete as aggregate and reuse of the recycled aggregates in concrete can help to prevent environmental pollution and keep the natural resources. However, fresh and hardened properties of concretes produced with these recycled aggregates must be guaranteed. This study presents the effects of elevated temperatures on mechanical and durability properties of recycled aggregate concretes. Concrete and other construction materials sometimes exposed to elevated temperatures. Concrete mixtures containing recycled coarse aggregates in amounts of 25, 50, 75, and 100 percent were prepared. Test specimens were exposed to elevated temperatures up to 250 0C. After exposure, the mechanical properties were determined using compressive strength, static modulus of elasticity and splitting tensile strength tests, while the durability properties were investigated through the permeability tests, such as with water absorption, rapid chloride permeability, sorptivity, and mercury intrusion porosimetry (MIP) tests, and crack pattern observations and porosity measurements by image analysis on micrographs taken through scanning electron microscope (SEM). The effect of the source concrete quality, water cement ratio, replacement ratio, exposure temperature level and age were examined. The effect of source concrete quality was not found to be significant, while the most significant factor affecting the mechanical and durability properties was found as water/cement ratio. Recycled aggregate content influenced the durability properties much more than the mechanical properties. In general the age factor has a positive effect on measured properties, whereas the elevations in temperatures ranging from room temperature to 250 0C indicated different patterns. The effect of elevated temperatures on the durability properties of concrete was more pronounced for concrete mixtures produced with recycled aggregates than normal concretes. Ten percent replacement of natural aggregate by recycled aggregate assured to retain mechanical and durability properties of concretes after elevated temperatures.