Bromoneopentil glikol türevi siklotrifosfazatrienin monofonksiyonlu alkoller ile reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of reactions of bromoneopentyl glycol derivative cyclotriphosphazatriene with monofunctional alcohols
- Tez No: 179359
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ile 2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol'ün 1:1 mol oranında piridin varlığında, argon atmosferinde ve tetrahidrofuranda, iki gün geri soğutucu altında karıştırılmasıyla gerçekleştirilen reaksiyonundan bileşik I,II,III elde edildi. Hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ile 2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol'ün 1:1 mol oranında NaH varlığında, argon atmosferinde ve tetrahidrofuranda, iki gün geri soğutucu altında karıştırılmasıyla gerçekleştirilen reaksiyonundan bileşik I ve IV elde edildi.2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol ile 2-fenoksietanol, fenol ve 4-(benziloksi)fenol'ün 1:2 mol oranında NaH varlığında kuru THF'de, 1 gün geri soğutucu altında karıştırılmasıyla gerçekleştirilen reaksiyonlarından sırasıyla bileşik V, VII ve IX; trimerin V, VII ve IX bileşikleri ile 1:3 mol oranında NaH varlığında kuru THF'de, 5 gün geri soğutucu altında karıştırılmasıyla gerçekleştirilen reaksiyonlarından sırasıyla bileşik VI, VIII ve X elde edildi.Bu çalışmada, sentezleri gerçekleştirilen bileşiklerin yapıları FT-IR, elementel analiz, kütle spektrometresi, 1H, 13C, 31P NMR incelemelerinden elde edilen bilgilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with one equivalent of 2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol in the presence of pyridine in tetrahydrofuran with stirring at reflux temperature for two days under argon atmosphere and compound I,II and III were isolated respectively. Hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with one equivalent of 2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol in the presence of NaH in tetrahydrofuran with stirring at reflux temperature for two days under argon atmosphere and compound I and IV were isolated respectively.2,2-bis(bromometil)1,3-propandiol was reacted with two equivalent of 2-phenoxyethanol, phenol and 4-(benzyloxy)phenol in the presence of NaH in dry THF with stirring at reflux temperature for one days and compound V, VII and IX were isolated respectively. Hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with three equivalent compound V, VII and IX in the presence of NaH in dry THF with stirring at reflux temperature for five days and compound VI, VIII and X were isolated respectively.The structure of these compounds were elucidated by FT-IR, mass spectrometry, 1H, 13C, 31P NMR spectra and elemental analysis.