Kocaeli yöresindeki mastitisli hayvanlardan alınan süt örneklerinden Staphylococcus aureus izolasyonu, tiplendirilmesi, toksin tiplerinin belirlenmesi, somatik hücre sayımı ve sütlerdeki çevresel etkilerin incelenmesi
Isolation and identification of S. aureus, detect these bacteria enterotoxins and determine number of somatic cells and antibiotic from mastitic cows? milk in Kocaeli region and enviromental effects in the milk
  1. Tez No: 179358
  2. Yazar: ÖZCAN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ İ. SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mastitis inek memesinin yangısıdır. Meme bezleri hücrelerinin veya bağ dokusunun veya her ikisinin salgılanmasıyla kendini gösterir. Bu şartlarda süt verimi düşer, renkte değişim olur ve tüketim için istenmeyen sonuçlar oluşturur. Sonuç olarak büyük ekonomik kayıplara sebep olur. Mastitis emzirme döneminin başlangıcında veya sonunda hatta sütten kesilen ineklerde bile görülebilir. Çiftlik çalışanları, ıslak elbiseler ve sinekler hastalığın yayılmasında rol alır. S. aureus mastitis oluşumunda en önemli bakteriyal ajandır. Oluşturduğu toksinler nedeniyle hücre membranını parçalar ve süt üreten dokuyu bozar.Mastitis akut, subakut veya kronik bir seyir izleyebilir. Sık sık subklinik tablolarla karşılaşılır. Bu tabloda ne anormal bir süt olgusu ne de meme dokusunda gözle görülebilir değişiklik olur. Fakat somatik hücre sayısında artış gözlenir.Bu hastalık Türkiye'de her yıl 50 milyon YTL' lik ekonomik kayba neden olur. Bu nedenle hastalığın tanımlanması ve hastalıktan korunma yöntemlerinin geliştirilmesi çok önemlidir.Bu çalışmada Kocaeli yöresindeki mastitisli ineklerin prevalansı, hasta ineklerden toplanan numunelerde S. aureus izolasyonu, tanımlanması, ürettikleri toksin tiplerinin ve sütlerdeki somatik hücre sayısının belirlenmesi, izole edilmiş olan S .aureus'ların antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi amaç edinilmiştir.Ayrıca çalışılacak bölgede sanayinin yoğun olması nedeniyle bu bölgede yer alan çiftliklerde üretilen sütlerin bileşiminde süt kalitesini etkileyecek oranlarda ağır metaller bulunabilir. Bunu tespit edebilmek için alınan sütlerde ağır metallerin konsantrasyonlarına da bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mastitis is an inflammation of udder. It may involve secreting cells or connective tissue or both of the mammary glands. In this condition, the millk yield is reduced, colour is changed and becomes unfit for consumption. As a result, there is great economic loss. It is more common at the beginning or at the end of lactation. It may occur even in dry cow. Milkers' hands, wash cloths and flies are the ways in which the infection can be spread from cow to cow. Most causing bacterial agent of mastitis is Staphylococcus aureus producing toxins that destroy cell membranes and can directly damage milk producing tissue.Mastitis may be acute, subacute or chronic. Often, it is subclinical, where there is neither abnormal milk nor detectable change in the udder, but somatic cell count has increased.This illness causes 50 million YTL economic loss in Turkey every year. Because of this reason detection and prevention of this illness is very important.In this study we purpose isolation and identification of Staphylococcus aureus, to detect their enterotoxins and antibiotic susceptibility and determine somatic cell in milks and bring out prevalance of cows with mastitis in Kocaeli region. In addition we?ll determine concentration of heavy metal in specimens due to the effects of industrial pollution onto quality of milk and milk products.