Aşağı Seyhan Ovası (ASO)'nda su kaynaklarının geliştirlmesi ile lagünlerin ilişkisi
Relationship between the develop of water resources and lagoons in Lower Seyhan Plain (LSP)
  1. Tez No: 179414
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Çukurova lagün zincirinin su bütçesine dayalı olarak, Ceyhan-Seyhan-Berdan havzalarında, baraj, sedde, sulama şebekeleri, drenaj sistemleri vasıtasıyla büyük ölçüde geliştirildiği gözönüne alınarak, lagüner sistemin projesiz ve projeli koşullarda havzalarının hidrolojisi incelenmiştir. Lagün havzalarına ve su bütçesine dönük çalışmaların önemi ortaya konularak, Çukurova Lagün Zincirinde bundan sonra yapılacak çalışmalara yön vermek amaçlanmıştır. Lagünlerin projesiz ve projeli havza büyüklükleri, havzalardaki sulu tarım ve kuru tarım veya tarım yapılmama durumları esas alınarak, lagün aylık akımları hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Ceyhan, Seyhan, Berdan basins of Çukurova lagoon chain extremely developed by dams, irrigational networks, drainage systems are considered, with and without project conditions of lagoon regions and hydrology is examined. The importance of studies about lagoon regions and water budget is stated and to give a direction to the next studies about Çukurova lagoon chain. The region areas of lagoons with and without project are examined related to with or without water agricalture or none agricalture situations. Monthly lagoon inflows with and without project conditions are estimated and compared.