Doğubeyazıt (Ağrı) çevresindeki deformasyonların SAR interferometrisi ile belirlenmesi
Determination of the deformations in the vicinity of Doğubeyazit (Ağri, E Turkey) by SAR interferometry
- Tez No: 179415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğubeyazıt (Ağrı) çevresinde gelişen deformasyonların SAR interferometrisi tekniği ile belirlenmesine yönelik gerçekleştirilen bu çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı bünyesinde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Çalışmanın amacı, genç volkanik yapılar ve diri faylarla donatılı Doğubeyazıt (Ağrı) çevresinde tektonik aktivitelere bağlı olarak gelişen olası yüzey deformasyonlarının, SAR İnterferometrisi tekniği kullanarak, yüksek hassasiyetle belirlemektir.İnceleme sahası olarak seçilen Doğubeyazıt ilçesi kuzeybatısında, yerel zaman atıfıyla 2 Temmuz 2004 tarihinde saat 01:30'da orta büyüklükte (M:5.2) ancak yıkıcı bir deprem meydana gelmiştir. Deprem dış merkezi olan Yığınçal köyünde 18 vatandaşımız depremle birlikte hayatını kaybetmiştir. ENVISAT uydusu ASAR verilerinden itibaren deprem öncesi dönemden 4 adet, deprem sonrası dönemden de 5 adet olmak üzere toplam 9 adet SAR görüntüsüyle 25 adet interefrogram oluşturulmuştur.Deprem öncesi ve deprem sonrası dönemlere yönelik deformasyonlar belirlenemezken deprem eşlikli interferogramlar üzerinde konsantrik deformasyon örgeleri belirlenmiştir. İnceleme sahasına yönelik oluşturulan interferogramlar üzerindeki örgeler, yerden uydu yönünde toplam yaklaşık 84 mm boyutunda kabarma şeklinde gelişen bir yüzey deformasyonuna işaret etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study, undertaken to determine the surface deformations in the vicinity of Doğubeyazıt (Ağrı) by SAR Interferometry, has been prepared as a MSc thesis in Geological Engineering program at Institute of Science of Yüzüncü Yıl University.The aim of the study is to estimate in high resolution the surface deformations in Doğubeyazıt (Ağrı) region which is situated in a region of active faults and young volcanic structures, by using the technique of SAR interferometry.In the study area, NW of Doğubeyazıt, a destructive earthquake of moderate magnitude (M:5.2) was occurred in 2 July 2004 at 01h30 (01.07.2004; 22h30 by UTC ). 18 Turkish citizens died with this earthquake in Yığınçal village, the epicenter of the earthquake. 25 interferograms were calculated by using 9 ASAR data of ENVISAT satellite in which of 4 were from pre-seismic period and the other 5 were from post-seismic period.We couldn?t observe any deformation fringes on the interferograms from pre-seismic and post seismic periods. Hence, we observed concentric deformation fringes on some co-seismic interferograms. These fringes show us a total deformation of 84 mm of inflation type in direction of satellite.