Gevaş yöresinde toplanan bazı kuru fasulye hatlarında (Phaseolus vulgaris L.) verim ve bazı verim öğelerinin belirlenmesi
Determination yield and some yield components of dry bean lines (Phaseolus vulgaris L.) which was collected Gevaş region
  1. Tez No: 179442
  2. Yazar: ŞENER DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Van-Gevaş ekolojik koşullarından toplanan yerel Gevaş Fasulyesi hatlarının verim ve bazı verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla 2007 Yılında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede, bölgeden toplanan 39 kuru fasulye hattı kullanılarak bu hatların verim ve bazı verim öğeleri belirlenmiştir. Deneme sonunda, hatlar arasında verim ve verim öğeleri yönünden önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. En yüksek tane verimi ortalama 650.10 kg/da'la GVŞ-1 hattından elde edilirken, en düşük tane verimi ise 47.67 kg/da'la GVŞ-34 hattından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield and some yield components of dry bean lines which were collected Van-Gevaş ecological conditions in 2007. The experiment was designed in the complete randomized block design with three replications. In this study, 39 dry bean lines were used to determine yield and some yield component. The end of the research differences of cultivars were found significantly. While the highest average grain yield was found from GVŞ-1 as 650.10 kg/da, the lowest average grain yield was found from GVŞ-34 line as 47.67 kg/da.