Conway polinomları
Conway polynomials
- Tez No: 179443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Düğüm teorisinde kolayca tarif edilen fakat hesaplanması oldukça zor olan geometrik sabitler vardır. Minimal geçit sayısı, Arf sabiti bu sabitlerden bazılarıdır. Bu sayısal sabitler, Alexander polinomları ve Conway polinomları gibi cebirsel sabitler kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu çalışmada, normalize edilmiş Alexander polinomu ile Conway polinomları arasında var olan Delta(tkare)=TersDelta(x-xüzeri-1) formülü kullanılarak, Alexander polinomu bilinen bazı düğümlerin Conway polinomları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In knot theory there are geometric invariants easly defined but fairly difficult to count. Minimal crossing number and Arf invariant are some of these invariants. Those numerical invariants are calculated using algebraic invariants as Alexander polynomials and Conway polynomials. In this study it is gotten Conway polynomials of some knots known Alexander polynomial to be used Delta(tsquare)=ReverseDelta(x-xexponensial-1) formula which is between normalized Alexander polynomial and Conway polynomials.