Metil paration'un inci kefali (Chalcalburnus tarichi Pallas, 1811) üzerindeki akut ve kronik toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of acute and chronic toxic effects of methyl parathion on inci kefali (Chalcalburnus tarichi Pallas, 1811)
  1. Tez No: 179451
  2. Yazar: ERTUĞRUL KANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Van Gölü Havzasında en fazla kullanılan pestisitlerden olan metil paration (MP)'un havza için endemik ve ekonomik öneme sahip olan inci kefali (Chalcalburnus tarichi)'nde akut ve kronik toksik etkileri araştırıldı. Akut denemede, 6.45-15.00 mg/L arasında 9 farklı MP konsantrasyonu uygulandı. MP'nin bütün konsantrasyonlarında balıklarda davranış bozuklukları gözlendi. İlk tepki 15.00 mg/L konsantrasyonda uygulamadan 2 saat 10 dakika sonra, ilk ölüm 13.50 mg/L konsantrasyonda uygulamadan 3 saat 45 dakika sonra gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, acute and chronic toxic effects of methyl parathion (MP), one of the most common used pesticides in Lake Van Basin, on Chalcalburnus tarichi having economic importance endemic and in the basin were studied. In the acute experiment, 9 different MP concentrations (6.45-15.00 mg/L) were applied. Behavior disorders in fish were observed in all MP concentrations. First response was observed in 130 minutes after the application of 15.00 mg/L, and first mortality was observed in 225 minutes after the application of 13.50 mg/L.